Málokdy novinář zažije takovou bezprostřednost a přímou interakci s divákem, jako když spojí distributor novinářskou projekci se slavnostní premiérou pro děti. Tentokrát jsem seděl za chlapečkem, který film celou dobu roztomile komentoval a dával tak nové podněty mým poznámkám. Jeho věta, kterou reagoval na úvod distributora: „No to jsem zvědav, jestli se nám to bude líbít,“ dokonale pobavila celý sál. Chlapeček odcházel spokojený. A troufám si tvrdit, že s ním celý sál, včetně mě.
Už před lety byl první film o roztomilém medvídkovi z nejtemnějšího Peru velmi příjemným překvapením. Na svědomí ho měl producent Harryho Pottera David Hayman a režisér Paul King, který drží ruku i nad pokračováním. Příběh spisovatele Michaela Bonda tvůrci přetavili do filmové podoby více než zdařile. A především mu propůjčili ono kouzlo, které provázelo předlohu i její český překlad.
Pokračování vrací na plátno všechny známé hrdiny, včetně nesnášenlivého souseda. Nicole Kidman střídá v roli hlavního padoucha neméně slavný Hugh Grant.
Malý Paddington už se v rodině Brownových dokonale zabydlel a momentálně myslí na narozeniny svojí tety, která stále bydlí v nejtemnějším Peru a touží se podívat do Anglie. V antikvariátu objeví unikátní leporelo Londýna a touží ho tetě pořídit. Je ale šíleně drahé a tak se Paddington musí snažit peníze na dárek vydělat.
O existenci unikátního leporela se od bezelstného Paddingtona dozví bývalý herec Phoenix Buchanan (Hugh Grant) a ukradne ho. Krádež pak svalí na medvídka. Paddington se ocitá ve vězení a je na jeho londýnské rodině, aby dokázala medvídkovu nevinu.
[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Zachované kouzlo[/pullquote]Hugh Grant úspěšně pokračuje ve skvěle nastavené zlodušské kreaci Nicole Kidman. Absurdní zločinec a dokonalý mistr převleků dodává novému Paddingtonovu vyprávění švih.
Druhý díl Paddingtona si podržel základní devizu prvního dílu. Londýn zobrazuje jako kouzelné město, které obývají skvěle prokreslení hrdinové, jejichž vizualita, chování a dialogy se dají směle srovnat se skvělou popisností a laskavostí původní knižní předlohy Michaela Bonda.
[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Nádherný vizuál[/pullquote]Takhle napsaný scénář je pro herce odměnou a tak nechci tentokrát chválit výkony. S obsahem se tentokrát víc než snoubí vizuální nádhera filmu. Ano, skutečně, slovo nádhera je na místě. Co mne (a myslím že i děti v sále) dokonale uchvátil, byla sekvence s animovaným leporelem a mnoho dalších výtvarných nápadů. Tohle jsou přesně ty wow momenty, které se dají srovnat s genialitou jednoduchosti třeba v Harrym Potterovi (animované fotografie v Denním věštci apod.).
Ve filmu najdete i mnoho vtipů, které zůstanou dětskému divákovi skryty, ale ocení je jejich rodiče. Paddington 2 si na plakát zaslouží tolik používaný klišé nápis film pro celou rodinu. Narozdíl od některých bezduchých a infantilních animáků jím totiž skutečně je.
Jestli se v čase Adventu chystáte do kina, pokračování Paddingtona byste rozhodně neměli minout. Pro vaši náladu i vánoční naladění jiný film těžko letos udělá víc.
Paddington (2017) Dvojky bývají všelijaké. Dvojka Paddingtona je skvělá. Nevím, jestli převyšuje první díl. V každém případě je na plátně vidět větší rozpočet, ale to není pro moje hodnocení rozhodující. Rozhodující byl ten pocit. Úsměv a dvě hodinky spokojeného návratu do dětských let.
foto/video: Vertical Entertainment © 2017