John Wick se po pomstě svého mrtvého štěněte opět vrací na scénu. Jen co zabetonuje svoje smrtonosné zbraně zpět do sklepa, je vyzván k další akci. A i když se zpočátku brání, nemá na vybranou. Upsal se totiž krví, a taková smlouva nemá ve světě zabijáků zadní vrátka. Keanu Reeves tak pod režisérskou taktovkou Chada Stahelskiho vybije snad celý Řím. Je to podívaná, kterou by fanoušci akčního žánru neměli v žádném případě vynechat.
Film nás vrhá kousek za první díl. I tak vám ale chvilku potrvá, než si na mantinely zvyknete. Občas se totiž objeví takové kaskadérské kousky, že zůstává rozum stát. I na postavu Wicka si po tříleté pauze budete chvilku zvykat. A to hlavně na jeho projev, kdy ze začátku používá opravdu jen jednoslovné odpovědi, a tak čas od času vypadá jako retard. Wick tu ale není od mluvení, ale od střílení a mlácení, čehož si tu užijeme až až. Wick se postupně taky trošku rozkecá, a dá dohromady i pár vět, takže jeho uvěřitelnost mírně stoupne, a to do celkem ideálního akčního stavu, kterého by se měl držet. Reevesovi to ale stejně všechno věříte. A to nejen jeho zabijácké grimasy a pohledy, ale také každou střelu a ránu.
Chad Stahelski, původně kaskadér (třeba při Matrixu) si před třemi lety s kámošem Davidem Leitchem udělali radost, když si na koleni zrežírovali první díl a dostali se do hollywoodského podvědomí. Chad pokračoval v práci na druhém dílu, David se dostal k režii Atomic Blonde, ale hlavně Deadpoola 2. Je tedy více než zřejmé, že Wick je opravdu akční značka, která nese známky pořádné kvality. Stahelski také pracuje na remaku Higlandera, i tak ale doufám, že si na trojku udělá čas. Nikoho jiného si totiž za kormidlem představit nedokážu.
Wick totiž skvěle balancuje na pomezí béčkové akční vyvražďovačky, parodie a uměleckého filmu. Kombinuje koridorovitost akce – Wick je uzavřen do „arény,“ kde proti němu vybíhá nespočet figurek, které neskutečnými headshooty posílá k zemi a zároveň dodává skvělé záběrování, především se středovou kompozicí a některé snímky by se dali zarámovat do obrazu a vystavit v obýváku. Stejně tak některé promluvy a dialogy jsou skoro až sebeparodické, i tak ale do nějakého komediálního blbnutí v žádném případě nespadne a nechává si tak stále vážnou tvář i přes to, že Wick pobije snad stovky lidí.
Akce je neuvěřitelně promyšlená a opravdu někdy připomíná až herní boje, které můžete znát například z Call of Duty nebo God of War. To všechno doplňuje akční, ale přehledná kamera a když dojde na pěsti, je to skutečně přehledná pastva pro oči. Žádné psychedelické střihy a dokumentární pohyby kameramana, ale přehledné švenky na místa, kam rány padají nebo kulky prostřelují. Skvěle se rozvíjí motiv zabijáckého systému a podsvětí, kdy se asasíni shromažďují v luxusních hotelech, takových uzavřených územích, kde ale panuje příměří a dokonce i ti největší nepřátele zde celkem v poklidu můžou skočit na drink. Wick je tu za hvězdu světového formátu, a do tohoto pocitu se můžete hravě vcítit.
John Wick 2 (2017) Wickův příběh je samozřejmě prostý, zbij, zastřel, zabij pomsti a řekni hlášku, to ale stačí vrchovatě a představa, co nás čeká v pokračování, mi už teď přináší úsměv na rty a neuvěřitelně se těším. Neprozradím vám nic. Jen si na to zajděte.
foto/video: Freeman Entertainment © 2017