Herec Ryan Gosling bude uplynulý rok jistě přičítat k těm nejúspěšnějším ve své dosavadní kariéře. Od kluka z Vzorce pro Vraždu (2002) se posunul k rolím, ve kterých prokazuje svůj herecký um. Po skvělém thrilleru DRIVE (2011) či komedii BLÁZNIVÁ ZATRACENÁ LÁSKA (2011) také v dalším filmu George Clooneyho DEN ZRADY.
Abyste si film mohli dostatečně užít už od začátku, doporučuji vám zběžně přečíst wikipedické informace o volbě prezidenta USA. Zajistíte si tak, že se nebudete v první polovině filmu ztrácet.
MANIPULACE A HRÁTKY
Příběh filmu vás přenese do manipulativního prostředí prezidentské kampaně, kterou pro guvernéra Morrise (George Clooney) vedou experti Steven (Ryan Gosling) a jeho nadřízený Paul (Philip Seymour Hoffman).
Hrátky, které se před divákem rozehrávají jsou děsivé, ale nikoliv překvapivé. Dovedu si představit, že podobné manipulace s voliči i protikandidáty probíhají zcela jistě i v našem volebním prostředí, které je přesto velmi odlišné od toho amerického.
Od počátku snímku sledujeme především Stevena (Ryan Gosling), jehož entusiasmus, loajalita a přesvědčení, že slouží „tomu správnému kandidátovi“ a tudíž celé zemi jsou velmi silné.
VÝBORNÉ HERECTVÍ
Gosling ho hraje skvěle, přitom úsporně, věříte mu každý pohled a každou větu. Stejně tak skvělý je i Clooney, který sice guvernéra hraje značně šablonovitě, ale to vůbec nevadí, protože přesně takhle si takové kandidáty představujeme.
První polovina filmu je sice pomalejší, ale o to větší kalup pak nabere ve chvíli, kdy se na scéně objeví velký problém, který neohrožuje jen kandidáta na prezidenta, ale v podstatě i všechny členy volebního týmu.
Silný moment, kdy Steven má Morrise téměř za modlu a ve chvíli, kdy modla zmizí, se mu „zhroutí“ svět je asi nejzajímavějším místem celého filmu. S akcentem na hrdinův vztek, ponížení a lákavost pomsty.
Důležitou roli hraje i stážistka Molly v podání Evan Rachel Wood, která v celém příběhu hraje zásadní roli. Nebudu prozrazovat jakou. Ve filmu se objevují v dalších rolích i jiná herecká esa jako Paul Gamatti (Tom Duffy), Marisa Tomei (novinářka Ida). Každý z těchto herců rozehrává svůj part s bravurou. A musím opakovat to co jsem na začátku řekl o Goslingovi. Věříte jim každé mrknutí.
REŽIE I SCÉNÁŘ FUNGUJÍ
Clooney film režíroval skvěle. Nenašel jsem v něm žádná hluchá místa, nepočítám-li počáteční ztrácení se v systému amerických voleb, ale to je můj problém. Den Zrady není jen politickým thrillerem, ale poodhaluje chování lidí, kteří jsou vtaženi do víru zničujících událostí.
Příběh Stevena je ale v podstatě i o ztrátě vlastních ideálů a otupělosti, která vždy se ztrátou ideálů přichází.
Tenhle syndrom ztráty ideálů nepotkává jen politiky nováčky, ale zřejmě především jejich okolí. Poradce, lobbisty a všechny, kdo se v prostředí politiky pohybují. A to kdekoliv na světě.
Den zrady stojí za to vidět. Nejen kvůli dobrému scénáři, režii a hercům, ale především proto, abychom si sami uvědomili jak se s námi jako voliči manipuluje.Politika je totiž jen odrazem nás samých.
Foto: EEAP (Po najetí na obrázek uvidíte popisek fotky) (c) 2012