I kina se pomalu probouzí ze zimního spánku. V březnu tady máme nálož zajímavých titulů, jimž vévodí sci-fi komedie Mickey 17, dobrodružný Vilém Tell, oscarový vítěz Navždy s vámi, očekávaná hraná Sněhurka nebo akční Working Man. V nabídce jsou ale taky české komedie Moře na dvoře s Jiřím Langmajerem a Ondřejem Vetchým nebo herecké partnerství Donutil-Polívka v novince Jak se nám to mohlo stát? Do kin míří i remake české klasiky z šedesátek Útěk s účastí Štěpána Kozuba. Zaujmout může i akční komedie Novokain nebo dokument Chvilky naděje o zakladatelích hnutí Milion chvilek pro demokracii. Ale je toho víc. Prohlédněte si náš přehled toho nejzajímavějšího.
Mickey 17 (od 6. března)
Novinka uznávaného jihokorejského režiséra Džun-ho Ponga, autora oscarového hitu Parazit, je jedním z nejočekávanějších filmů roku. Mickey 17, adaptace románu Edwarda Ashtona, kromě jména režiséra totiž zaujme i svou premisou o chlápkovi, pro kterého je umírání živobytím. Příběh dumající o lidské existenci a morálních dilematech klonování v prostředí futuristické kolonizace míří do kin hned na začátku měsíce.
Sněhurka (od 20. března)
Disney se vrací k pohádce, kterou to všechno začalo. Sněhurka a sedm trpaslíků z roku 1937 byla prvním celovečerním animovaným filmem v historii a nastavila laťku pro všechny pohádky, které přišly po ní. Teď přichází její hraný remake, který slibuje klasiku s moderním šmrncem. Jak už jistě víte, režie se ujal Marc Webb podepsaný pod 500 dní se Summer nebo Amazing Spider-Manem, Rachel Zegler se promění ve Sněhurku a Gal Gadot zaujme v roli zlé královny.
Vilém Tell (od 13. března)
Někteří z vás (možná spíš vaši rodiče či prarodiče), si budou pamatovat osmdesátkový seriál Vilém Tell, který před mnoha lety vysílala i tuzemská televize. Klasický příběh o švýcarském lidovém hrdinovi se docela dlouho vyhýbal filmovým plátnům. Poslední pokusy jsou staré desítky let. To se brzy změní s nadcházející premiérou historického thrilleru Vilém Tell (William Tell) o slavném lovci, který se postavil na odpor invazním rakouským vojskům a statečně vedl švýcarský lid do války proti autokratickému císařství.
Mnichov 1972 (od 6. března)
Němečtí filmaři se tentokrát k nechvalně známé události z mnichovské olympiády v roce 1972 vrací očima tehdejších médií. Drama Mnichov 1972 rekonstruuje jednu z nejtragičtějších událostí moderní historie jejich očima a ukazuje, jak zásadně proměnila jejich práci. Příběh se odehrává během Letních olympijských her v Mnichově v roce 1972, kdy se sportovní redakce americké televize, která do té doby reportovala jen o výsledcích amerických sportovců na hrách, začala v přímém přenosu věnovat teroristickému útoku na izraelský olympijský tým.
Navždy s vámi (Brazílie, 2024)
Rio de Janeiro v sedmdesátých letech minulého století bylo plné slunce a latino rytmů, pod idylickým povrchem však sílila vojenská diktatura. Více než o padesát let později nám mohou být temné kapitoly historie blíže, než si myslíme, ukazuje brazilský kandidát na Oscara Navždy s vámi. Jeden ze současných nejvýraznějších latinskoamerických tvůrců Walter Salles v něm usedl na režijní stoličku po dlouhých dvanácti letech. Srdcervoucí snímek o ženě, která se nikdy nevzdala spravedlnosti pro svého zmizelého manžela, slaví obrovský úspěch již od své premiéry na Filmovém festivalu v Benátkách, odkud si odvezl Cenu za nejlepší scénář.
Páv (od 13. března)
Přejete si kultivovaného přítele? Chcete předvést obchodním partnerům dokonalého syna? Chcete se naučit hádat? Žádný problém. Agentura My Companion vám dodá dokonalého profesionála, který naplní všechna vaše očekávání. Dokáže být kýmkoli. A to je právě problém. Třicátník Matthias se umí tak dobře zhostit jakékoli role, že začíná ztrácet tu základní. Být sám sebou. Není i ve svém partnerském vztahu jen představitelem „Matthiase“? Kým vlastně je on sám? A podaří se mu sebe sama znovu najít?
Working Man (od 27. března)
Akčních thrillerů s hrdinou, který se pustí do boje se spoustou padouchů, motivován čistě pomstou a touhou napravit špatné věci, je poslední dobou jako šafránu. Přitom donedávna tu byli silní zástupci – ať už máme na mysli Keanu Reevese coby Johna Wicka, Liama Neesona v 96 hodinách, Denzela Washingtona v Equalizerovi. Vzorec je vždy stejný – hrdina se speciálními schopnostmi likviduje své nepřátele katarzním a nekonečně kreativním způsobem. Teď tu konečně máme další filmový zářez v tomto subžánru: Bude jím Levon Cade v podání Jasona Stathama.
Jak se nám to mohlo stát? (od 20. března)
Miroslav Donutil a Bolek Polívka opět spolu. Děj filmu, který inspirovala francouzská komedie Cocorico (režie Julien Hervé), se točí kolem střetu dvou naprosto odlišných rodin – aristokratických Cimburk-Kolovratníků a skromnějších Novákových, kteří se setkávají u příležitosti plánované svatby svých dětí. Budoucí nevěsta a ženich při té příležitosti nabídnou svým rodičům testy DNA, které odhalí jejich skutečný původ. Výsledky jsou naprosto nečekané a zapříčiní efekt bomby.
Útěk (od 13. března)
Desetiletý Saša, podezřelý z podpálení stodoly, uteče z domova a v zahradním domku svého dědy potká sedmnáctiletého Rudu, který prchá z pasťáku po napadení ošetřovatele. Když Saša zjistí, že za požárem stojí právě Ruda, rozhodne se ho přimět k přiznání, aby ochránil sebe a své kamarády. Jenže Ruda, který chce zmizet ze země a začít nový život daleko od dětských domovů a pasťáků, si ho vezme jako rukojmí a jejich setkání se promění v nečekanou cestu plnou napětí, nedůvěry a hledání cesty zpět. Film Útěk je remakem české klasiky Štěpána Skalského z roku 1967. Scénář k němu napsal Ota Hofman. Novinku natočil a adaptoval David Laňka.
Queer (od 6. března)
Dej mi své jméno a Rivalové – dva výrazné snímky, které vznikly pod taktovkou výrazného tvůrce Lucy Guadagnina. Do kin v březnu zamíří adaptace světoznámého románu Williama S. Burroughse, který vyšel v českém překladu pod názvem Teplouš. Queer je moderní adaptací novely beatnické legendy, kde si alter ego samotného autora zahrál Daniel Craig. Poslední představitel Jamese Bonda zde naplno shazuje drsnou fasádu agenta s povolením zabíjet a mění se v křehkého imigranta toužícího po lásce, kterou nemůže dostat.
Spermageddon (od 20. března)
Nekorektní a odvázaná animovaná komedie, která však nezapomíná na srdce. Jakoby se spojilo V hlavě a Prci, prci, prcičky. Norský snímek staví na typickém půdorysu teenagerovských komedií, akorát z trochu jiného pohledu. Ocitáme se ve varlatech protagonisty Jense, které obývá a pečlivě řídí organizovaná společnost spermií. Jejich životní cíl je jasný – udělat vše pro tu nejlepší ejakulaci. Paralelně pak sledujeme vztah Jense a Lisy, kteří poprvé objevují nahá těla svých protějšků a sexualitu. Když se oddají prvnímu společnému sexu, smysl spermií se najednou mění. Již nekončí v dlaních svého pána, ale razí si cestu přímo k vajíčku.
Ta druhá (od 20. března)
Osmnáctiletá Johana chce pryč z rodného maloměsta. Touží složit maturitu a odejít studovat na vysokou. Poslední rok střední školy pro ni ale představuje náročnější období než pro její spolužáky. Ve své rodině má totiž nezastupitelnou roli – denně pomáhá s péčí o mladší sestru s postižením. Přes veškerou lásku se musí vymanit z očekávání všech, najít vlastní prostor a opustit stín své sestry. Johana je tzv. skleněné dítě, nezáměrně přehlížená přetíženými rodiči i světem. Zvládne překonat pochybnosti i pocit viny a dovolí si, jako ta druhá, dát sebe na první místo? Observační dokumentární film přibližuje dlouhodobě opomíjené téma zdravých sourozenců v rodinách pečujících o děti se speciálními potřebami. Tento intimní snímek tak dává hlas všem, kteří se někdy cítili jako ti druzí.
Novokain (od 20. března)
Říkají mu Novokain, protože díky vzácnému „postižení“ necítí fyzickou bolest. Unesli byste někomu takovému přítelkyni? V akční komedii Novokain se přesvědčíte, že by to byl ten vůbec nejhorší nápad. Režisér Robert Olsen považuje Novokain za akční film s velmi originálním přístupem. „Není to ani John Wick, kde by hrdina zvládal boj s obrovskou přesilou, ani příběh, kde se z obyčejného chlápka vyklube bývalý elitní zabiják. Náš hrdina je výjimečný tím, že se moc prát neumí, ale díky tomu, že ustojí i tu největší nakládačku, vždycky najde cestu, jak vyhrát,“ říká režisér.
Moře na dvoře (od 6. března)
Josef (Ondřej Vetchý) nikdy nebyl u moře, jeho mořem je louže na dvoře, kterou chrání před vyschnutím, aby měli ptáci co pít. Jeho rodinou je fenka Pampeliška, která ho doprovází na každém kroku. Tajně miluje krásnou sousedku Anežku (Linda Rybová). „Anežka se zrovna rozvedla a začíná nový život. Je rozhodnutá, že nechce žádného chlapa minimálně rok ani vidět, a do cesty jí přijde Josef. Ten se chová přinejmenším záhadně, jeho jemnocit nelze přehlédnout,“ prozrazuje o své roli Linda Rybová.
Život se mění během okamžiku a z moře času, které má Josef před sebou, se nečekaně stane pouhá louže. S pomocí přátel si začíná plnit všechny sny, které už nechce odkládat. A tak nakonec dojde na mistrovské housle i tu pravou lásku na celý život.
Chvilky naděje (od 27. března)
V roce 2019 se na pražské Letné sešlo téměř tři sta tisíc lidí. Demonstrovali proti premiérovi, prezidentovi, ale především za demokracii. Z pódia k nim promlouvali dva studenti, kteří se báli o budoucnost České republiky. Unikátní film o Mikuláši Minářovi a Benjaminu Rollovi odkrývá strhující příběh zakladatelů hnutí Milion chvilek pro demokracii. Režisérka Amálie Kovářová šest let natáčela zákulisí spolku, který stál za největším protestem od sametové revoluce. Prošel si úspěchy i pády, nadšením i letargií, vynášením do nebes i zklamáním podporovatelů. A to vše od začátku žili i Mik a Ben. Kluci, co věřili, že i v těžkých chvílích může zvítězit naděje.
-red-
foto/video: © 2025 Vertical, Falcon, CinemArt, Aerofilms, AČFK, Bohemia MP, Bontonfilm, Film Europe, Continental Film