Pro Francouze znamenal Jean-Luc Godard totéž, co pro Čechy Miloš Forman. Představitel nové vlny a experimentátor s filmovou formou zemřel v úterý v Paříži. Bylo mu 91 let. K jeho nejznámějším filmovým titulům patří filmy Bláznivý Petříček nebo U konce s dechem.
Godard se snažil natáčet v reálném prostředí, často používal dokumentární formu vyprávění. S tím souvisel i typický vizuál jeho filmů. Jeho jméno bylo často spojováno s hvězdným startem Jeana-Paula Belmonda. Ten se právě představil v legendárním filmu z roku 1960 U konce s dechem. Snímek byl extrémně dobře přijat tehdejší mladou diváckou obcí a pomohl ji tak trochu definovat.
Belmondo pak rozvíjel kariéru i v dalším společném filmu, romantické komediální krimi Bláznivý Petříček.
Godard v šedesátých letech platil za nejvíce slyšeného představitele francouzské nové vlny. Ve svých postupech byl radikální a nekompromisní. Často se svojí tvorbou vyjadřoval i k tehdejší společenské a politické situaci. Jeho postoje byly často velmi kontroverzní.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru napsal: „Ztrácíme národní poklad i oko génia,“ přičemž režiséra definoval jako ikonu, která vytvořila svobodné a moderní umění.
Ce fut comme une apparition dans le cinéma français. Puis il en devint un maître. Jean-Luc Godard, le plus iconoclaste des cinéastes de la Nouvelle Vague, avait inventé un art résolument moderne, intensément libre. Nous perdons un trésor national, un regard de génie. pic.twitter.com/bQneeqp8on
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 13, 2022
Jeho spojení s Českem je silnější, než by se mohlo zdát. Rok po ruské invazi do Československa v roce 1968 natočil dokument o Československu nazvaný Pravda. Šlo ale o film, který byl spíše prorežimní, vzhledem ke Godardovu celoživotnímu levicovému smýšlení.
Před lety dokonce natočil znělku pro festival dokumentů v Jihlavě, kde si také převzal cenu. Narozdíl od čestného Oscara, kterého si v roce 2010 převzít odmítl.
-red-
foto/video: archiv, Unifrance © 2022