Vítězné filmy z Benátek, Locarna či ze San Sebastiána, filmy ověnčené Oscarem, Césarem, cenou BAFTA, cenou Goya, Německou filmovou cenou i Českým lvem. 32. ročník festivalu Dny evropského filmu (DEF) od 2. dubna zve v Praze a Brně na aktuální výběr filmů, které hýbou současnou kinematografií. V několika programových sekcích nabízí hrané, dokumentární, hudební i animované snímky, komedie i dramata, filmy renomovaných režisérů i oceňované debuty.

Na programu je mimo jiné novinka britské režisérky Andrey Arnold Ptáče, hudební komedie Heavier Trip režisérského dua Juuso Laatio a Jukka Vidgren, vítězný film v sekci Orizzonti v Benátkách Nový rok, který nepřišel Bogdana Mureşanu, houbařská kriminálka Françoise Ozona Když přichází podzim nebo snímek vytvořený celý v prostředí populární online videohry Grand Theft Hamlet Pinny Grylls a Sama Cranea. Samostatné místo v programu má pak retrospektiva francouzského režiséra Michela Gondryho, která vedle zahajovacího filmu Mayo, dej mi název vrátí na plátna kin kultovní filmy jako Věčný svit neposkvrněné mysli nebo Pěna dní.
Silné hlasy a odvážné experimenty
„Letošní ročník představuje nejen silné filmařské hlasy, ale i odvážné experimenty, které ukazují, jak evropská kinematografie dokáže reagovat na výzvy a aktuální témata dnešní doby,“ vysvětluje dramaturg festivalu Šimon Šafránek. Filmoví fanoušci mohou vybírat z téměř čtyř desítek filmů v několika dramaturgických sekcích.V programu DEF mají pevné místo vycházející hvězdy filmového plátna. Diváci se mohou těšit mimo jiné na působivý snímek propojující hrané scény s animovanými prvky Zima v Sokčcho režiséra Koyi Kamury, společenské drama Černý puntík režiséra Bálinta Szimlera, ověnčené cenou z Locarna pro nejlepší herečku, nebo film Toxic režisérky Saulė Bliuvaitė, který v Locarnu získal hned tři ceny, včetně té hlavní – Zlatého leoparda. DEF každoročně nabízí i filmy, ve kterých prim hraje hudba. Uvede například sci-fi muzikál Konec režiséra Joshuy Oppenheimera s Tildou Swinton a Michaelem Shannonem nebo film Diva Futura režisérky Giulie Louise Steigerwalt, která má v hledáčku vzestup italského porna v 80. a 90. letech.

V české předpremiéře bude na festivalu představen například dokumentární snímek Marie Dvořákové Svět mezi námi a režisérky Terezy Kotyk Nebelkind: Konec mlčení. Od režiséra Nadera Saeivara pak festival nabídne drama z taneční školy v Iránu Svědkyně (The Witness), který si odvezl Cenu publika z Benátek. Do protinacistické odbojové skupiny v Berlíně během 2. světové války diváky zavede historický film Andrease Dresena S láskou, Vaše Hilde (From Hilde, with Love). Do světa filmové branže zve diváky film Oskara Roehlera Špatnej rejža (Bad Director).

Ekologie a příroda
Festival každoročně přináší i filmy věnované ekologii a přírodě. Nabídne například snímek Kostise Charamountanise Kyuka: Než skončí léto (Kyuka: Before Summer’s End), lyžařský thriller z alpské přírody Alfa nebo unikátní právní drama Obžalován: Pes (Dog on Trial).
Michel Gondry
Dny evropského filmu v letošním roce připomínají tvorbu francouzského filmového vynálezce Michela Gondryho, jehož filmy propojují hravé, snové příběhy s precizním vizuálním zpracováním. Festival 2. dubna slavnostně otevře animovaná novinka Mayo, dej mi název (Maya, Give Me a Title) – poetické i zábavné vyznání hlubokého vztahu k vlastní dceři. Diváci se mohou dále těšit jak na kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) s Jimem Carreym a Kate Winslet, na fantazijní adaptaci slavného románu Borise Viana Pěna dní (Mood Indigo) s Audrey Tautou a Romainem Durisem, tak na surrealistickou komedii Nauka o snech (The Science of Sleep) Festival připomene v pásmu videoklipů i Gondryho spolupráci se světovými hudebníky.
Program pro nejmladší diváky
Nadcházející víkend zve festival do kin i nejmladší diváky. V rámci projekcí oscarového animovaného filmu Kočičí odysea (Flow) Gintse Zilbalodise a Českým lvem oceněného Života k sežrání Kristiny Dufkové se mohou děti zúčastnit filmařských dílen.
Soutěžní festival
DEF je již čtvrtým rokem soutěžním festivalem a uděluje dvě ceny. V hlavní soutěži debutů bude rozhodovat porota, ve které zasednou herečka Antonie Martinec Formanová, producent Jiří Konečný a umělecká ředitelka polského filmového festivalu v Gdyni Joanna Łapińska, režisérka a vítězka 31. ročníku DEF Katalin Moldovai a filmový publicista Pavel Sladký. DEF dále ocení nejlepší hudební film letošního ročníku. V porotě zasedne publicistka Jana Kománková, multimediální umělkyně, režisérka a fotografka Anežka Horová a hudebník Milan Cais. Dalším oceněním je Cena diváků LUX udělovaná Evropským parlamentem ve spolupráci s Evropskou filmovou akademií. O vítězném filmu mohou hlasovat diváci do 27. dubna na luxaward.eu/cs/ a vyhrát účast na slavnostním vyhlášení v Bruselu. Autorem filmových cen je šperkař Zdeněk Vacek.
Hlavní část Dnů evropského filmu se uskuteční od 2. do 8. dubna v Praze v kinech Světozor, Edison a Přítomnost, dále od 2. do 16. dubna v brněnském kině Art a od 12. do 16. dubna v ostravském Minikině. Festival v regionech proběhne od 9. do 16. dubna v kinech v Boskovicích (Panorama), Frýdku-Místku (Kino Vlast), Havířově (Kino Centrum), Hradci Králové (Bio Centra), Jablonci nad Nisou (Kino Junior), Přerově (Metro 70), Šumperku (Kino Oko), Vrchlabí (Kino Střelnice), Vyškově (Kino Sokolský dům), v Hodoníně (Kino Svět) a ve Znojmě (Kino Svět).
vstupenky a více o festivalu zde
-red-
zdroj: S. Marková
foto/video: © DEF, Totalfilm Media 2025