Miroslav Donutil a Bolek Polívka patří k nejvýraznějším osobnostem českého herectví. Jejich kariéry se prolínají divadlem, filmem i televizní tvorbou a oba se svým charismatem, osobitým humorem a mistrovstvím hereckého projevu zásadně zapsali do české kultury. Společně se na filmovém plátně objevili zejména v nezapomenutelné komediální klasice Jiřího Hřebejka Pelíšky a také až časem doceněné taškařici Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Teď do kin vstupuje remake úspěšné francouzské komedie Jak se nám to mohlo stát, kde oba pánové ztvárnili hlavní role.

Donutil, Polívka, Brno
Donutil a Polívka byli oba součástí brněnského divadelního prostředí, jejich spolupráce se vyznačuje skvělou chemií – zatímco Donutil je precizní, seriózní herec s dokonalým citem pro humor, Polívka je anarchistický improvizátor s jedinečnou schopností oživit scénu nečekanými nápady.
Oba umělci pomohli definovat moderní českou filmovou komedii a jejich role v Dědictví a Pelíšcích se staly součástí národní identity. Jejich hlášky a scény znají lidé napříč generacemi a stále se objevují v televizních reprízách i internetových memech.
Miroslav Donutil (*1951) je známý pro svůj brilantní herecký talent, vypravěčské umění a schopnost zahrát širokou škálu rolí – od dramatických po komediální. Stejně jako Polívka studoval na brněnské JAMU a poté se stal společně s Polívkou klíčovým členem Divadla Husa na provázku, kde působil víc než 20 let.

Bolek Polívka (*1949) je jedním z nejoriginálnějších českých herců a dramatiků. Vystudoval JAMU v Brně a brzy se prosadil jako originální divadelní tvůrce. Jeho humor vychází z klaunské tradice, absurdit a laskavé ironie. Představení jako Šašek a královna či Poslední leč se stala legendárními. Jeho styl humoru je hluboce zakořeněný v moravské lidové tradici, ale zároveň obsahuje nadčasové a filozofické přesahy.
Dokonalou symbiózu oba herci předvedli zejména v Hřebejkově Pelíšcích, kde si střihli bratry s rozdílnými politickými názory. Legendární scénu „s medvědem“ nebo zadržování dechu ve vaně zná celý národ. Stejně tak komedie o zcela neočekávaném dědictví vesnického floutka nabídla oběma pánům velkou možnost k dokonalé interpretaci perfektně napsaných dialogů. Faktem je, že dobová kritiku filmu Dědictví na chuť nepřišla, film ale uzrál časem a dnes se řadí do zlatého fondu české kinematografie.

Opět spolu
Děj novinky Jak se nám to mohlo stát, ve které se duo Donutil-Polívka opět potkává, inspirovala francouzská komedie Cocorico. Film se točí kolem střetu dvou naprosto odlišných rodin – aristokratických Cimburk-Kolovratníků a skromnějších Novákových, kteří se setkávají u příležitosti plánované svatby svých dětí. Budoucí nevěsta a ženich při té příležitosti nabídnou svým rodičům testy DNA, které odhalí jejich skutečný původ. Výsledky jsou naprosto nečekané a zapříčiní efekt bomby.
Miroslav Donutil a Bolek Polívka jsou jedni z nejlepších komiků u nás, a to už dlouho dobu,“ uvedl režisér filmu Petr Zahrádka. „Jsou to také zralí sedmdesátníci, takže mimo plátno možná trochu zpomalili, ale před kamerou jsou oba stále nezastavitelní.“
Ve filmu, který nám ukáže, že ty největší rozdíly mezi lidmi mohou být zdrojem humoru a inspirace, se představí také Jitka Čvančarová, Eva Leinweberová, Simona Lewandovská, Jiří Ployhar, Ondřej Bauer, Tereza Blažková a Filip Červenka.
Do kin novinka vstupuje 20. března v distribuci Bohemia Motion Pictures.
-red-
foto/video: archiv, Space Films, Česká televize, Bohemia MP
