Půlka Hollywoodu hoří a druhá řeší zahájenou sezónu filmový cen, co do opravdových filmových novinek jsme tedy na vrcholu okurkovky. Spike Lee se ale o podobné malichernosti nikdy nezajímal. My máme čas připomenout pokračování jednoho nedoceněného a jednoho extra-doceněného seriálového kultu.
Spike Lee plánuje opušťák
Nejdůležitější afroamerický režisér Spike Lee se nikdy nepáral s tím, aby podkuřoval Hollywoodu a dovolil udělat ze sebe výstavního panáka – i proto to přes filmografii naplněnou špičkovými filmy jako Jednej správně, Krvavé léto v New Yorku a 25. hodina nikdy nedotáhl na Oscara za režii. A to k velké nevoli cinefilů, kteří ho často umisťují do čela „nejlepších režisérů, kteří nemají Oscara“. Akademie to nakonec vyřešila tak, že mu v roce 2016, když mu ještě nebylo ani 60, udělila alespoň čestnou sošku.
Lee ale rozhodně nezpomalil a dál se pokouší uvést do pohybu nové projekty, zatímco si pouští pusu na špacír ohledně hollywoodských praktik, kde může. V roce 2019 konečně vyhrál tradičního Oscara, i když „jen“ za scénář BlacKkKlansman. Aktuálně měl ve vývoji dva projekty. Prvním byla černohumorná krimi Da Understudy, v níž měl hrát hlavní roli Jonathan Majors. Na něj ale mezitím vyšlo najevo, že… řekněme, že odjel na hodně dlouhou dovolenou a nejspíš si jen tak v žádném filmu nezahraje. Druhým želízkem v ohni byl muzikál o vzniku Viagry pojmenovaný Boner, což by jistě bylo tíživé drama srovnatelné jedině se Sophiinou volbou.
V tuhle chvíli to ale vypadá, že všechny předešlé plány prozatím padají ze stolu ve prospěch Liberty. Leeho nadchl námět scenáristek Rebeccy Murgy a Jalysy Conway o skupině vojenských kadetů, kteří prožívají šílený víkend na opušťáku. To zní rozhodně jako dobrý námět pro další ostrou satiru. Zatím se můžeme těšit na jeho reimaginaci klasiky Nebe a Peklo od Akiry Kurosawy s Denzelem Washingtonem v čele, která už je dokončená a čeká na své festivalové uvedení někdy v tomto roce.
Odloučení zahajuje druhou a slibuje třetí sérii
Kdyby se Severance, česky Odloučení, dočkalo uvedení v éře dominujícího lineárního vysílání, nebo alespoň na Netflixu, dosáhlo by dost možná postavení popkulturního fenoménu. Jde o skvěle napsaný, natočený a obsazený seriál, který autorsky zaštiťuje Ben Stiller. Nečekejte ale třeskutou komedii, jde o napínavou mysteriózní satiru, kterou mnozí přirovnávají třeba ke Ztraceným uzamčeným v Kanclu.
Protože jde o seriál v produkci stále ne zvlášť dominantní platformy Apple TV+, jedná se o relativně neznámou kultovní záležitost. Tím spíš využijme zahájení druhé série k tomu, abychom projekt trochu vypíchli. Ve středu vyprávění je tajuplná korporace, jejíž zaměstnanci musí projít rozštěpením osobnosti – uvnitř střediska si nepamatují nic z života venku, doma nemají žádné vzpomínky na to, co dělali v práci.
Hvězdné obsazení Adam Scott, Patricia Arquette, John Turturro a Christopher Walken si tuhle antikorporátní a antikapitalistickou satiru užívají s úžasným gustem a odkrývat tajemství tohohle někdy strašidelného, někdy absurdního světa je jedna radost. Druhá série si zatím odnáší skvělé reakce a Apple už oznámil, že plánuje natočit třetí řadu. Je tedy nejlepší čas na tenhle vlak naskočit.
Bojovat o moc se bude vždy
Seriál, jemuž se pod křídly HBO naopak bez okolků podařilo stát světovým eventem, je jistě Boj o moc, neboli Succession. Tvůrce show Jesse Armstrong podle všeho nebyl zvlášť nadšený, že musel příběh klanu Royů ve čtvrté řadě ukončit. Nejspíš v důsledku ekonomických škrtů spojených se změnou vedení stanice. Alespoň měl ten luxus poslední řadu jako závěr naplánovat dopředu a svému příběhu dopřát opravdovou tečku.
To ale neznamená, že se Armstrong cítí zcela umělecky vybitý. Nyní, opět pro HBO, chystá film o finančním krachu v roce 2008. Na filmech je dobré, že vám je uprostřed odvyprávěného příběhu nemůže nikdo zrušit.
Scénář ještě není hotový, přesto by se mělo začít točit už letos. Má jít o příběh čtyř lidí, kteří se stali přáteli právě během krize, která jejich život ovlivnila různými způsoby.
Jednou větou
Láme nám to srdce, ale, vynikající životopis Robbieho Williamse Better Man s digitální opicí v čele bude nejspíš jedním z největších propadáků všech dob; při rozpočtu 110 milionů jich po několika týdnech vydělal jen 10.
Zemřel jeden z nejvlivnějších a nejoceňovanějších režisérů David Lynch.
Čína, která miluje Malého prince, chystá vlastní vysokorozpočtovou animovanou adaptaci. Správa Saint-Exupéryho pozůstalosti už projekt schválila.
Vlny se s 886 tisíci diváky a divačkami staly oficiálně nejnavštěvovanějším filmem v českých kinech loňského roku, po zběsilém a jistě zcela poctivém pátrání se podařilo najít o dva tisíce prodaných lístků víc, než kolik vykázalo druhé V hlavě.
Po urputném boji si Greta Gerwig vybojovala, že její chystaná adaptace Letopisů Narnie pod hlavičkou Netflixu se dočká uvedení na IMAX plátnech.
Trailer týdne
Někteří z nás (možná spíš naši rodiče či prarodiče), si budou pamatovat osmdesátkový seriál Vilém Tell, který před mnoha lety vysílala i tuzemská televize. Klasický příběh o švýcarském lidovém hrdinovi se docela dlouho vyhýbal filmovým plátnům. Poslední pokusy jsou staré desítky let. To se brzy změní s nadcházející premiérou historického thrilleru Vilém Tell (William Tell) o slavném lovci, který se postavil na odpor invazním rakouským vojskům a statečně vedl švýcarský lid do války proti autokratickému císařství.
Na co se chodilo
Americký víkend ovládlo pokračování Dokonalé loupeže, alias Den of Thieves, jež v Česku ještě nemá distributora a kdo ví, jestli to tak nezůstane. Jde především o důsledek nízké konkurence, snímek na svém kontě celosvětově ještě nemá ani 20 milionů dolarů. V žebříčku jej doplňují obvyklí podezřelí Mufasa, Sonic 3, Nosferatu a Vaiana 2.
V českých kinech se do první pětice neprodrala jediná novinka. Žebříčku vévodí bez problému dál Ježek Sonic 3, nalákal dalších 36 tisíc lidí a celkově se dostal přes čtvrt milionů prodaných vstupenek. Jimu Carreymu holt jeho Češi rozumějí.
Skoro stejně rozumějí starému dobrému Langošovi, jehož komedie V dobrém i zlém má 27 tisíc nových zhlédnutí a tento týden se dostane přes 150 tisíc návštěvníků a návštěvnic.
Hrdý může být i Nosferatu, který se dočkal 20 tisíc zájemců. Vaiana dotáhla celkovou návštěvnost nad 350 tisíc a Mufasa nad 100 tisíc.
Novinky týdne Maria s Angelinou Jolie a animák Hokus pokus Diplodokus jen posbíraly drobky.
Na co se podívat
Tradice francouzské komedie založená na výrazných postavách a dobrých hereckých výkonech má čerstvý přírůstek v podobě novinky Já a můj terapeut. Christian Clavier v ní už tradičně mluví hlasem Miroslava Donutila.
Doktor Béranger má vše, o čem by si mohl kdokoliv snít. Je hvězdou oboru psychologie, jeho manželství trvá už 30 let, a život má pod kontrolou. Tedy až na jeho nejnáročnějšího pacienta, Damiena Leroye. Damien je mistr v tom, jak vyvolat úzkost. Dotěrný, neurotický, a stále osamělý. Aby se ho Béranger zbavil, přesvědčí Damiena, že jedinou cestou k uzdravení je najít pravou lásku. Když se však doktor chystá oslavit 30 let manželství, jeho dcera mu oznámí, že konečně našla muže svého života – a tím není nikdo jiný než… Damien. Doktor Béranger proto záludně využije všech znalostí o svém někdejším pacientovi, aby ho před dcerou znemožnil. Jenže Damien není tak křehký, jak se zprvu zdálo…
Audio verze Total Weeku se vrátí už příští týden.
Martin Svoboda, Totalfilm.cz
foto/video: © 2025 Apple TV+, Max, Totalfilm Media, Bontonfilm, CinemArt, Donart