Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

Na co se podívat v prosinci? Vyberte si v našem přehledu nejzajímavějších kinopremiér nebo tipů z nabídky streamovacích služeb.

Jak vidí Krále Šumavy žena, které Josef Hasil zachránil život?

Film Králové Šumavy připomínající hrdinské činy legendárního převaděče ze šumavských lesů Josefa Hasila, přezdívaného Král Šumavy, je od čtvrtka v kinech. Tajemný hrdina hlubokých šumavských lesů pomohl z komunistického Československa na Západ desítkám lidí včetně matek s dětmi, které dokázal převést skrz močály až do Německa. Jak vnímal Hasil svou misi převaděče? Proč musel opustit dívku, kterou miloval? A jak ho vidí Vlasta Bukovsky, jedna z těch, kterým zachránil život?

Věrný přítel až do smrti

Akční i romantický příběh legendy převaděčství ožívá prostřednictvím rotoskopické animace (známé například z filmu Alois Nebel), jež dává vyniknout i další hrdince filmu, kterou je nevyzpytatelná a mystická krajina Šumavy. Film rámuje exkluzivní výpověď samotného Josefa Hasila zaznamená filmaři v Chicagu krátce před jeho smrtí v roce 2019 a v neposlední řadě i rozhovor s nyní třiadevadesátiletou paní Vlastou Bukovsky, jednou z těch, které Hasil skutečně převedl a dal jí šanci na nový život. Rodačka ze Šumavy nyní žije se svou dcerou v kanadském Hamiltonu a s Hasilem se v průběhu jeho života pravidelně vídala. Tehdy skoro devatenáctiletou Vlastu a její matku spolu s dalšími dvěma studenty oné osudné noci v roce 1950 převáděl Josef Hasil přes hranice do Německa, když v jeden moment zjistili, že jim je na stopě pohraniční stráž. Došlo k přestřelce s pohraničníky, jeden ze studentů zkolaboval a převaděči ho museli zbytek cesty nést. „Pepík mi byl věrným přítelem, přátelili jsme se až do jeho smrti. Volal mi každý prosinec v den, kdy mě a mou matku převedl přes hranice. Je těžké pochopit, jak moc jsem mu vděčná, že mně a mé matce zachránil život. Prožila jsem mnoho nočních můr spojených s tím, co se tehdy stalo. Kdyby nás té chladné zimní noci nezachránil před pohraničníky, byly bychom ve vězení nebo odsouzeny k smrti – mou kamarádku estébáci znásilnili a popálili. Moje děti a vnoučata by se nikdy nenarodily,“ vzpomíná na hrdinu šumavských lesů Vlasta Bukovsky.

Vlasta Bukovsky

Hasil se však sám za hrdinu nepovažoval, v první řadě pro něj bylo důležité, jak sám uvedl, převést nevinné lidi, kteří jen nechtěli žít komunistickém Československu, bezpečně přes hranice, aniž by přišli o život. „Lidé většinou neví, čeho jsou schopni, dokud nenastanou okolnosti, které je donutí jednat. Ráda bych věřila, že je možné, aby se i nyní kdokoli stal hrdinou. Země potřebují hranice, ale neměly by pronásledovat své občany. A občané by měli mít právo opustit zemi, aniž by na ně někdo střílel,“ dodává Vlasta Bukovsky.

Králové Šumavy (foto: Bionaut)

Pohled cizince

Režisérem snímku je Kris Kelly původem ze Severního Irska, který snímek obohatil o svůj pohled člověka z jiné země, jež si také prošla bouřlivou historií – nyní s Brexitem, v minulosti s násilím, konflikty a válkou, přičemž vše se týká a týkalo hranic. A právě to byl klíčový moment vzájemné důvěry mezi režisérem a hrdinkou filmu. „Když jsem se s Vlastou setkal, měl jsem pocit, že vlastně oba sdílíme podobné zkušenosti. Tím, že jsem ze Severního Irska, vnímala mě jako někoho, kdo do určité míry vlastně zažil něco podobného – protiprávní jednání, náhlou změnu politické situace… To bylo zajímavé propojení.  Pomohlo nám to se vzájemně otevřít, důvěřovat si, komunikovat upřímně a pro film to bylo velmi důležité a přínosné,“ říká režisér Kris Kelly, výtvarník, animátor a specialista na vizuální efekty, mj. aktuální držitel ceny IFTA (Irish Film & Television Award).

Dobová fotka Josefa Hasila (foto: Paměť národa)

Přestože byl Hasil sám jednou odhalen a uvězněn, z lágru záhy utekl, aby se vrátil jako agent americké zpravodajské služby CIC, dnešní CIA. Své misi převaděče obětoval lásku k dívce, kterou miloval, jeho příbuzní byli kvůli jeho činnosti vězněni a perzekvováni. Svou převaděčskou činnost musel ukončit po zadrátování hranic v roce 1953, rok nato odjel z Bavorska do USA. Po sametové revoluci navštěvoval svou rodnou zemi, v roce 2001 dostal od tehdejšího prezidenta Václava Havla vyznamenání Medaili Za hrdinství.

Autorem hudby k filmu je slavný Dj David Holmes, jenž stojí za hudbou k takovým snímkům, jako jsou například Zakázané ovoce, Dannyho parťáci nebo Přeber si to, kameramanem Jan Kačer. Producentem filmu je držitel International Emmy Vratislav Šlajer ze společnosti Bionaut, koproducentem animační a VFX studio Enter Yes.

Snímek právě uvedla do českých kin společnost Artcam u příležitosti 100. výročí Hasilova narození a 5 let od jeho smrti.

-red-
zdroj: M. Reková, K. Bobková
foto/video: Bionaut, Artcam

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast