Film Králové Šumavy připomínající hrdinské činy legendárního převaděče ze šumavských lesů Josefa Hasila, přezdívaného Král Šumavy, je od čtvrtka v kinech. Tajemný hrdina hlubokých šumavských lesů pomohl z komunistického Československa na Západ desítkám lidí včetně matek s dětmi, které dokázal převést skrz močály až do Německa. Jak vnímal Hasil svou misi převaděče? Proč musel opustit dívku, kterou miloval? A jak ho vidí Vlasta Bukovsky, jedna z těch, kterým zachránil život?
Věrný přítel až do smrti
Akční i romantický příběh legendy převaděčství ožívá prostřednictvím rotoskopické animace (známé například z filmu Alois Nebel), jež dává vyniknout i další hrdince filmu, kterou je nevyzpytatelná a mystická krajina Šumavy. Film rámuje exkluzivní výpověď samotného Josefa Hasila zaznamená filmaři v Chicagu krátce před jeho smrtí v roce 2019 a v neposlední řadě i rozhovor s nyní třiadevadesátiletou paní Vlastou Bukovsky, jednou z těch, které Hasil skutečně převedl a dal jí šanci na nový život. Rodačka ze Šumavy nyní žije se svou dcerou v kanadském Hamiltonu a s Hasilem se v průběhu jeho života pravidelně vídala. Tehdy skoro devatenáctiletou Vlastu a její matku spolu s dalšími dvěma studenty oné osudné noci v roce 1950 převáděl Josef Hasil přes hranice do Německa, když v jeden moment zjistili, že jim je na stopě pohraniční stráž. Došlo k přestřelce s pohraničníky, jeden ze studentů zkolaboval a převaděči ho museli zbytek cesty nést. „Pepík mi byl věrným přítelem, přátelili jsme se až do jeho smrti. Volal mi každý prosinec v den, kdy mě a mou matku převedl přes hranice. Je těžké pochopit, jak moc jsem mu vděčná, že mně a mé matce zachránil život. Prožila jsem mnoho nočních můr spojených s tím, co se tehdy stalo. Kdyby nás té chladné zimní noci nezachránil před pohraničníky, byly bychom ve vězení nebo odsouzeny k smrti – mou kamarádku estébáci znásilnili a popálili. Moje děti a vnoučata by se nikdy nenarodily,“ vzpomíná na hrdinu šumavských lesů Vlasta Bukovsky.
Hasil se však sám za hrdinu nepovažoval, v první řadě pro něj bylo důležité, jak sám uvedl, převést nevinné lidi, kteří jen nechtěli žít komunistickém Československu, bezpečně přes hranice, aniž by přišli o život. „Lidé většinou neví, čeho jsou schopni, dokud nenastanou okolnosti, které je donutí jednat. Ráda bych věřila, že je možné, aby se i nyní kdokoli stal hrdinou. Země potřebují hranice, ale neměly by pronásledovat své občany. A občané by měli mít právo opustit zemi, aniž by na ně někdo střílel,“ dodává Vlasta Bukovsky.
Pohled cizince
Režisérem snímku je Kris Kelly původem ze Severního Irska, který snímek obohatil o svůj pohled člověka z jiné země, jež si také prošla bouřlivou historií – nyní s Brexitem, v minulosti s násilím, konflikty a válkou, přičemž vše se týká a týkalo hranic. A právě to byl klíčový moment vzájemné důvěry mezi režisérem a hrdinkou filmu. „Když jsem se s Vlastou setkal, měl jsem pocit, že vlastně oba sdílíme podobné zkušenosti. Tím, že jsem ze Severního Irska, vnímala mě jako někoho, kdo do určité míry vlastně zažil něco podobného – protiprávní jednání, náhlou změnu politické situace… To bylo zajímavé propojení. Pomohlo nám to se vzájemně otevřít, důvěřovat si, komunikovat upřímně a pro film to bylo velmi důležité a přínosné,“ říká režisér Kris Kelly, výtvarník, animátor a specialista na vizuální efekty, mj. aktuální držitel ceny IFTA (Irish Film & Television Award).
Přestože byl Hasil sám jednou odhalen a uvězněn, z lágru záhy utekl, aby se vrátil jako agent americké zpravodajské služby CIC, dnešní CIA. Své misi převaděče obětoval lásku k dívce, kterou miloval, jeho příbuzní byli kvůli jeho činnosti vězněni a perzekvováni. Svou převaděčskou činnost musel ukončit po zadrátování hranic v roce 1953, rok nato odjel z Bavorska do USA. Po sametové revoluci navštěvoval svou rodnou zemi, v roce 2001 dostal od tehdejšího prezidenta Václava Havla vyznamenání Medaili Za hrdinství.
Autorem hudby k filmu je slavný Dj David Holmes, jenž stojí za hudbou k takovým snímkům, jako jsou například Zakázané ovoce, Dannyho parťáci nebo Přeber si to, kameramanem Jan Kačer. Producentem filmu je držitel International Emmy Vratislav Šlajer ze společnosti Bionaut, koproducentem animační a VFX studio Enter Yes.
Snímek právě uvedla do českých kin společnost Artcam u příležitosti 100. výročí Hasilova narození a 5 let od jeho smrti.
-red-
zdroj: M. Reková, K. Bobková
foto/video: Bionaut, Artcam