Jak silně ovlivní normalizace život jedné obyčejné rodiny? Jednou z desíti českých a slovenských novinek promítaných na aktuálně probíhajícím Finále Plzeň je i dobové drama Bohdana Slámy Konec světa. Pojednává o srpnové okupaci v šedesátém osmém, která nastolila nový status quo. Na zásadní změny si musí zvyknout i devítiletý Tonda a jeho dědeček Igor, který je shodou náhod ruský emigrant. Podívejte se s námi do zákulisí natáčení filmu.

Láska dědy a vnuka
Hlavními hrdiny jsou kluk Tonda a jeho děda, původem ruský šlechtic, amatérský malíř, člověk s noblesou, a především s pestrými a dramatickými životními osudy. Jejich prázdninové soužití, o které Tonda rozhodně nestál, však změní noc na 21. srpna. Děda moc dobře ví, co sovětská okupace znamená, a má co dělat, aby vyděšeného vnuka uklidnil. Pokouší se ho posílit a navzdory pohnuté době do něj něco ještě dobrého vložit, obohatit jeho duši. Učí ho francouzsky, vybraně stolovat a hlavně se nevzdávat.
Osobní příběh na pozadí velkých dějin
Film natočil režisér Bohdan Sláma, který už letos do českých kin stihl poslat drama Sucho, podle scénáře Ivana Arsenjeva, podepsaného pod Krajinou ve stínu nebo Mým sluncem Mad.
Podobně jako aktuální megahit Jiřho Mádla Vlny se i Slámova novinka odehrává v létě 1968, v tomhle případě ale velké dějiny prochází příběhem spíš v jeho pozadí. „Film není o okupaci,“ vysvětluje scenárista: „Konec světa je spíš křehký vztahový film, ve kterém má velkou roli dětský svět. Většinu času se odehrává v nádherných Jizerských horách a je v něm vedle dramatických situací i humor a poezie. Je to film, který se snaží říct něco o síle rodiny a o bolesti, kterou způsobí její ztráta, o předávané životní moudrosti a odvaze čelit nepřízni osudu. A vlastně je i o lásce.“
„Po přečtení scénáře jsem byl zasažen především něžným vztahem Ivana Arsenjeva ke svým postavám,“ doplňuje režisér: „Zároveň je ta něha smíchaná s krutostí situace, do které uvrhne postavy ruská okupace. Výsledek je vyprávěním plným kontrastů, ať už jde o vztah mezi tím, co obnáší dědův bohatý život a Tondův dětský svět plný naivity, ale i upřímnosti a lásky. Diváky čeká poetický příběh viděný dětskýma očima, kde nechybí jemný humor i dramatické situace nečekané vojenské okupace.“ Výsledek je vyprávěním plným kontrastů, ať už jde o vztah mezi tím, co obnáší dědův bohatý život a Tondův dětský svět plný naivity, ale i upřímnosti a lásky. Diváky čeká poetický příběh viděný dětskýma očima, kde nechybí jemný humor i dramatické situace nečekané vojenské okupace.

Kdy přijde konec světa?
Konec světa, kterého se filmový Tonda tak bojí, v příběhu přichází z východu; ve zbrusu novém filmu o filmu si ale můžete poslechnout, co konec světa znamená pro tvůrce filmu a herce.
Konec světa na Finále Plzeň:
24. září, Velký sál Měšťanské besedy, 20:30
Ve filmu uvidíte kromě Miroslava Krobota a mladičkého Vojtěcha Veverky třeba i herečku Magdalenu Borovou, která má letos dost napilno – kromě Konce světa a Sucha ji během festivalu můžeme vidět ještě ve filmech Amerikánka a Konec mlčení. Všichni tři spolu s dalšími kolegy svůj film na projekci v Plzni osobně uvedou. Film vstoupil do kin 19. září.
-red-
zdroj: Petr Slavík, Finále Plzeň
foto/video: CinemArt © 2024
