Nejdeštivější víkend za kdovíjak dlouho je tady, a jestli máte tu kliku, že někde neskládáte vodě do cesty pytle s pískem, můžete dokoukat svoje filmové resty. Tradičně si poradíme i na co se jít schovat do kina, ještě předtím si ale shrneme výsledky televizních cen Emmy, ohlédneme se za životem a kariérou nejdunivějšího hlasu v Hollywoodu a posvítíme si na novinky z festivalu v Benátkách nebo na kritiku, kterou k Rodu draka dost hlasitě vyjádřil autor předlohy George R. R. Martin.
Emmy v technických kategoriích rozdány
Pokud vám připadá, že o televizních oceněních Emmy jste už tento rok četli, paměť vás nešálí. Sošky pro nejpovedenější seriály se totiž tradičně rozdávají v září, loňský ceremoniál se ale odehrál až tento leden kvůli velkým hollywoodským stávkám. Letos se pak Emmy vrátily v tradičním zářijovém termínu. Pro herecké ceny si budou umělci chodit na pódium až za týden, technické kategorie jako střih, kamera nebo efekty ale své vítěze už znají.
Jako absolutní favorit letošního hlasování odešlo historické drama Šógun, které u nás bylo k vidění na Disney+. Seriálu se dokonce podařilo stanovit nový rekord. Se svými čtrnácti výhrami, které čítaly například kameru, zvuk, střih nebo kostýmy, získal největší počet ocenění pro jedinou televizní sezonu. Velmi dobře si vedla také kuchyňská dramedie Medvěd, která ukořistila celkem sedm sošek a zvítězila v mužské i ženské kategorii pro nejlepšího hostujícího herce. Tady si sošky odnesli Jon Bernthal a Jamie Lee Curtis. Slušný podíl cen si pro sebe uzmula americká televizní klasika Saturday Night Live a s prázdnou neodešly ani Koruna nebo Jen vraždy v budově. Vítězové hlavních kategorií budou odhaleni příští týden.
Zemřel James Earl Jones
V pondělí ráno nás v požehnaném věku třiadevadesáti let navždy opustil herec a dabér James Earl Jones. S jeho zcela nezaměnitelným projevem jste se ve filmech již rozhodně setkali, jeho hlasem totiž ve Star Wars promlouvala záporácká ikona Lord Vader. Za roli v Nové naději si přitom nechal zaplatit pouhých sedm tisíc dolarů, postupem času ho ale role samozřejmě doživotně zabezpečila. Ještě před smrtí navíc prodal práva na svůj nezapomenutelný bas technologické společnosti Respeecher, takže díky umělé inteligenci ho budeme z plátna i obrazovek slýchat i nadále.
Do filmové historie se ale rodák z americké Mississippi zapsal i spoustou dalších rolí, za mikrofonem i před kamerou. V oscarovém animáku Lví král ztvárnil moudrého krále Mufasu a svou roli si zopakoval i po téměř třiceti letech v nedávném remaku. Kromě toho má herec na kontě více než dvě stě dalších rolí ve filmech a seriálech jako Barbar Conan, Simpsonovi nebo Hon na ponorku. Kromě hollywoodských placů si Jones oblíbil také divadelní prkna, proslul totiž jako shakesperovský herec.
George R. R. Martin vs. Rod draka
Spisovatel George R. R. Martin si svou Písní ledu a ohně získal oblibu milionů čtenářů a kdekdo ho prohlašuje za novodobého Tolkiena. Kromě nezměrného talentu ale George proslul i svým šnečím tempem. Na šestý díl jeho ságy se čeká už třináct let a seriál Hra o trůny, který mezitím podle jeho knih vznikl, se tak posledních pár sezon musel obejít bez předlohy. A nepěkně se to na něm podepsalo.
Nedávný Rod draka zasazený před události původního seriálu naštěstí mnoha fandům obnovil víru, že svět Západozemí má stále co nabídnout. Letošní druhá sezona se ale začala od Martinovy předlohy v mnohém odklánět a autor samotný s ní evidentně spokojený nebyl. Scenáristovi Ryanu Condalovi vyčetl, že svými zásahy původní příběh v mnohém ochudil a změny podle Martina v budoucnu povedou k četným problémům a logickým botám. Nakolik jsou autorovi výhrady na místě, o tom se ale čtenáři přou. Na rozdíl od tvůrců Hry o trůny se totiž scenáristé Rodu draka nemohli odrážet od propracovaného románu, ale pouze od strohé učebnice fiktivního dějepisu.
Vlny zabojují o Oscara
Do boje o cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd vybrali čeští akademici film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Letos patří k nejnavštěvovanějším českým filmům vůbec, v kinech ho vidělo už přes 350 tisíc diváků. Akademici vybírali ze třinácti českých celovečerních filmů, přihlášených jejich producenty. Za filmem Vlny se v hlasování umístily snímky Amerikánka a Mord.
Slavnostní vyhlášení 97. Oscarů se uskuteční 2. března 2025. Oscarový shortlist výběru 15 zahraničních filmů Akademie zveřejní už v prosinci a samotné nominace pak v lednu. V loňském roce nás reprezentoval film režiséra Tomáše Mašína Bratři. Ikonickou zlatou sošku ale zatím získaly pouze dva československé a jeden český film: Obchod na korze (1965) Jána Kadára a Elmara Klose, o dva roky později Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a Kolja (1996) Jana Svěráka.
Festival v Benátkách ovládlo drama Pedra Almodóvara
Do 7. září u našich evropských sousedů v Benátkách probíhal jeden z nejrenomovanějších filmových festivalů na světě. Na této tradiční italské filmové exhibici se kromě spousty artovek tradičně promítají i velké očekávané filmy a oceněné snímky se často v následujícím roce vydají do oscarového klání. Z letošního jednaosmdesátého ročníku vzešel jako vítěz film Vedlejší pokoj od režiséra Pedra Almodovára, pro něhož se jednalo o vůbec první anglický mluvený film. Cenu za režii si pak odnesl Brady Corbet za válečné drama The Brutalist a s hereckými oceněními odešli zase Nicole Kidman a Vincent Lindon.
Festival otevírala komedie Beetlejuice Beetlejuice, kterou si festivaloví diváci užili. Diváctvo i porota byli v netrpělivém očekávání i před snímkem Toda Phillipse Joker: Folie à Deux. Kritici i diváci ale film přijali více než vlažně. Jestli je film opravdu špatný, nebo jen nepochopený, to zjistíme až před českou premiérou. Dobrou odezvu naopak měla rozhodně adaptace románu Queer od italského režiséra Luca Guadagnina, ve kterém má postava Daniela Craiga románek s třicetiletým mužem.
Jednou větou…
Čtvrtý Spider-Man s Tomem Hollandem konečně našel režiséra v Destinu Danielu Crettonovi, který už pro Marvel připravil akčňák Shang-Chi, v jednu chvíli se měl podílet na příštích Avengers a momentálně připravuje seriál Wonder Man.
Seriálová adaptace Harryho Pottera, kterou momentálně připravuje streamingová služba MAX, začala s castingem tří hlavních rolí Harryho, Rona a Hermiony a kamery se mají rozjet už příští rok.
Podle Iana McKellena alias čaroděje Gandalfa bude chystaný film Hon na Gluma ze světa Pána prstenů nejspíše rozdělený na dva díly.
Herečka Anya Taylor-Joy se nechala slyšet, že pokud se Disney rozhodne natočit hranou verzi Ledového království, moc ráda by ztvárnila roli mrazivé Elsy.
Ewan McGregor, kterého nejde nemilovat ve Star Wars, Velké rybě, Moulin Rouge nebo třeba Transpottingu, po zásluze dostal vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.
Trailer týdne
Poklad vypráví příběh nejen o hledání legendárního a dávno ztraceného zlatého pokladu, ale také o lásce a společné cestě, kterou oba hlavní hrdinové již zdánlivě ztratili. Temperamentní Julie (Veronika Khek Kubařová) se vydává na druhý konec světa za svým otcem Karlem (Jiří Langmajer), aby si s ním jednou provždy vyříkala jejich minulost. A také aby zjistila, proč se jí najednou z ničeho nic ozval s tím, že od ní potřebuje půjčit větší částku peněz. Cesta ji zavede až na indonéský ostrov Bali, kde se nejen setká se svým otcem, ale navíc se díky němu stane účastníkem výpravy za legendárním pokladem, o kterém se traduje, že je navždy ztracen v hlubinách.
Režisér Rudolf Havlík natočil svou dobrodružnou novinku v Indonésii, filmařská dovolená tam jeho ani jeho štáb ale určitě nečekala. Herci museli podstoupit náročný potápěčský trénink, pod vodou strávili několik hodin a Jiří Langmajer podle vyprávění tvůrců dokonce sám točil scénu, ve které se jeho postava zasekne pod hladinou a topí. Ohřát se u pokusu obohatit českou kinematografii o něco nového a dobrodružnějšího se v kinech budeme moct od 24. října.
Na co se chodilo
Dobré tržební zprávy pokračují i tento týden a kinařům pokračuje nečekané a tolik potřebné období hojnosti. Ke spoustě trvalek a hitů spokojeně přisypávajícím další a další desítky milionů, jako je Deadpool nebo Vetřelec, se přidává zlotřilý ADHD démon Beetlejuice a Warneři si po sérii kasovních propadáků konečně mohou vydechnout a otevřít oslavné pivo s kinaři i kolegy z jiných studií.
Film sbírá velmi spokojené ohlasy, jednička se za těch třicet let od premiéry v Americe a ve světě stala milovanou kultovkou a marketing se navíc mohl opřít o star power Jenny Ortegy, výsledných 167 milionů dolarů za týden je super výsledek. K těm za lístky přisypalo svoje vydřené peníze 25 000 českých diváků. U nás se čarodějnické blbnutí v záhrobí nikdy tolik jako ve světě nechytlo a tuzemským kinům stále kraluje Jiří Mádl, který sebevědomě jede na vlně hajpu okolo jeho historického velkofilmu, snad i vstříc letošnímu prvenství návštěvnosti českých filmů. Na Alkoholičku mu zatím chybí 150 tisíc diváků.
Na co se podívat
Dánský thriller Nepřivolávej nic zlého se před dvěma lety na festivalu Sundance setkal s nadšenými ohlasy, není tedy překvapením, že Hollywood a hororové studio Blumhouse rychle skočili po právech a přispěchali s remakem. Vypráví o rodince Daltonových, která se na dovolené v Itálii rychle sblíží s přátelským, byť trochu neotesaným mladším párem. Když přijmou jejich pozvání strávit víkend na jejich odlehlém statku v přírodě, rýsuje se před nimi příjemný odpočinkový víkend. Divné chování hostitelů ale pozvolna eskaluje do dost nepříjemných situací a až když se rozhodnou předčasně odjet, uvědomí si Daltonovi, do jakého nebezpečí se dostali.
Nepřivolávej nic zlého je divácky nesmírně intenzivní způsobem, jak jeho tenze bez přestání a vydechnutí graduje a graduje a graduje. Určitě stojí za vidění, a rozhodně neváhejte, pokud jste teprve dva roky starý dánský originál neviděli. V takovém případě už nečtěte o filmu ani řádek a připravte se na intenzivní, nervy drásající podívanou s naprosto šíleným Jamesem McAvoyem.
Petr Schön a Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Disney, NBC, Vertical Ent., Falcon, CinemArt, Bioscop © 2024