Druhý ročník Al Qamar, festivalu filmů, jídla a kultury z Blízkého východu a severní Afriky, se bude konat v pražském Edison Filmhubu a vybraných kinech po České republice od čtvrtka 29. srpna do neděle 1. září 2024. Uvede letos tři premiérové filmy, včetně oceněného snímku z Cannes Semínko posvátného fíkovníku, který režíroval íránský režisér a disident Mohammad Rasoulof. Kromě filmů minulých i současných diváky ale čeká i další rozmanitý program, včetně diskusí po projekcích, lahodného jídla, tradičního lidového tance a návratu oblíbených trhů Moonlight Markets.
Tři předpremiéry
Letošní Al Qamar bude hostit českou premiéru ohromujícího nového íránského dramatu Semínko posvátného fíkovníku. Režisér Mohammad Rasoulof podnikl odvážný útěk z Íránu, aby mohl představit toto statečné alegorické drama v Cannes, kde získal Zvláštní cenu poroty.
Rasoulof byl před útěkem z Íránu odsouzen k osmi letům vězení a jeho fascinující a silný film má ve svém středu kdysi těsně semknutou rodinu, kterou devastují politické nepokoje. Iman, vyšetřující soudce Revolučního soudu v Teheránu, se potýká s nedůvěrou a paranoiou, když celonárodní politické protesty zesilují a jeho zbraň záhadně mizí. Při podezření, že za tím stojí jeho žena Najmeh a jeho dcery Rezvan a Sana, přijímá doma drastická opatření, což vyvolává rostoucí napětí. Tento francouzsko-německý koprodukční film, který je také německým kandidátem na Oscara, odvážně obsahuje reálné záběry z protestů „Ženy, život, svoboda“, které vypukly po smrti Mahsy Amini v roce 2022, a také následné brutální a smrtící zásahy režimu. Je to naléhavý film a odvážná pocta těm, kteří odolávají a nadále vzdorují.
Premiéra filmu otevře Al Qamar ve čtvrtek 29. 8. v 18:30 v Edison Filmhub a bude následována online diskusí se dvěma herečkami z filmu, Mahsou Rostami a Setareh Maleki.
Festival uvede další dvě premiéry, včetně saúdskoarabského epického dobrodružství Hajjan, které režíroval Abu Bakr Shawky, který se po projekci účastní online debaty s diváky. Snímek evokuje tvorbu Stevena Spielberga, režisér kloubí hollywoodské prvky s tradicí lokální kinematografie a přináší podmanivou coming of age story, reflektující sílu rodinného odkazu.
Film je jak dobrodružným eposem o dospívání, který se odehrává v rozlehlých pouštích Saúdské Arábie, tak i zajímavým vhledem do světa velbloudích závodů a mýtů a folklóru, kteří jej obklopují. Sleduje beduínského chlapce Matara, který se spolu se svým věrným velbloudím společníkem Hofirou vydává na dlouhou cestu vyprahlými dunami, aby objasnil podezřelou smrt svého bratra. Aby tento nebezpečný úkol splnil, musí se stát „hajjanem“ – velbloudím žokejem.
Dále letošní Al Qamar uvede tuniské drama s prvky magického realismu Za horami, které režíroval Mohamed Ben Attia. I po tomto filmu bude následovat online diskuse, tentokrát s hlavním hercem Majdem Mastourou.
Hraje postavu Rafika, který je po propuštění z tuniského vězení, kde si odseděl čtyři roky za zdemolování kanceláře, přesvědčený o tom, že umí létat. Navzdory skepsi své rodiny je odhodlaný dokázat svému malému synovi Yassinovi, že jeho vize je skutečná. Rafik vezme chlapce ze školy a vydá se do hor, kde najde dočasné útočiště vkradením se do venkovského domu jedné buržoazní rodiny. Rafik je zjevně psychicky nemocný. Zda může skutečně létat, zůstává po celou dobu filmu otevřenou otázkou, kterou režisér Mohamed Ben Attia nápaditě a chytře rozvíjí. Majd Mastoura je v roli Rafika velmi přesvědčivý a důstojný. Obnovením konvencí road movie a koprodukcí bratří Dardennů se nečekaná cesta otce a syna stává skvělým příkladem magického socialistického realismu a zároveň poctou síle lidské vůle.
Prověřené klasiky
Mezi vrcholy naší sekce klasických filmů letos patří snímek Elia Suleimana Čas, který zbývá (2009), nádherný milostný dopis režisérovi rodné Palestině, film Mohsena Makhmalbafa Kandahar (2001), který nás zavede z Íránu do Afghánistánu, kde mladá žena hledá svou zoufalou sestru, rozsáhlý historický epos Šrám (2014) od Zlatým glóbem oceněného režiséra Fatih Akina, který se zabývá vážným tématem arménské genocidy a turecké historie, loňský divácký hit Rebel (2022), silný příběh (a také muzikál) o džihádistické radikalizaci Islámským státem, a také slavný oscarový vítěz Rozchod Nadera a Simin (2011), režírovaný íránským velikánem Asgharem Farhadim – úchvatná a pečlivá studie manželského páru a nesmiřitelných rozdílů mezi muži a ženami.
Další program
Kromě filmových projekcí a diskusí bude Al Qamar opět hostit jedinečný kulturní program v Edison Filmhub, včetně vystoupení taneční skupiny Sahar s tancem Dabke, výstavy fotografií palestinského fotografa Fadi Thabeta a trhů Moonlight Markets s keramikou, šperky, parfémy a dalším zbožím od místních obchodů Krásy Orientu a Anar Persian Art, stejně jako s tradičním malováním hennou, blízkovýchodními dorty a sladkostmi a neodolatelným jídlem z oblasti Levanty, které poskytne Aleb Kitchen and Bar. Trhy se budou konat každý den festivalu v Edison Filmhub.
Kompletní program a další info najdete na stránkách kina.
-red-
zdroj: Martin Pleštil
foto/video: Film Europe, Edison Filmhub © 2024