58. ročník karlovarského festivalu je u konce. Nejlepším filmem se podle poroty stal poprvé ve festivalové historii dokument. Je jím britský snímek Náhlý záblesk hlubších věcí (A Sudden Glimpse to Deeper Things) mapující život malířky Wilhelminy Barns-Graham. Zvláštní cenu poroty získal norský film Až na věky (Elskling). Diváky pak nejvíc zaujalo špionážní drama Jiřího Mádla Vlny. V porotě mimo jiné zasedal australský herec Geoffrey Rush či česká herečka Eliška Křenková.
Křišťálový glóbus – Náhlý záblesk hlubších věcí
Snímek ověnčený Velkou cenou vypráví o jedné z nejvýznamnějších žen britského moderního umění, malířce Wilhelmině Barns-Graham, která v květnu roku 1949 vystoupala na vrchol švýcarského ledovce Grindelwald, což navždy proměnilo její vidění světa. Zachycení jeho tvarů, barev i samotné podstaty se pak věnovala po zbytek života. Ve svém esejistickém portrétu se dokumentarista Mark Cousins nebojí otevírat komplexní témata, jako jsou gender, klima či kreativita, a přitom se mu daří odkrýt osobnost a bezbřehou imaginaci umělkyně tak pronikavě, že navozuje pocit, jako bychom viděli svět jejíma očima.
Zvláštní cena poroty – Až na věky
Norský snímek Až na věky vypráví o vývoji vztahu od zamilovaností a souznění až k problémům v manželském soužití. Na první pohled rozvodové drama, debut scenáristky a režisérky Liljy Ingolfsdottir, je však něčím víc – mnohovrstevnatou charakterovou studií ženy, kterou krize přivede k sebepoznání. Až na věky nepřináší příběh o hledání pravé lásky, ale naopak svěžím způsobem zkoumá současné představy o romantických vztazích, rovnosti ve vztahu i síle ženství.
Zvláštní uznání poroty – Mord a Xoftex
Zvláštní uznání obdržel komediální debut Adama Martince Mord a německé drama Xoftex.
Debut Adama Martince Mord je zároveň režisérovým absolventským filmem na pražské FAMU. Režisér v něm reflektuje své zážitky z dětství a dospívání na severní Moravě. Testování rodinných vztahů na pozadí každoroční zabijačky zdobí přesné výkony neherců i režisérova vlastního otce.
Xoftex režiséra Noaze Deshe vypráví osudy uprchlíků ve stejnojmenném táboře kdesi v Řecku, kde syrští a palestinští uprchlíci čekají na vytoužený azyl. Útržky skutečnosti, humor i nepředstavitelné utrpení lidí, kteří riskují život, aby opustili vlastní zemi, se slévají do explozivní, místy surrealistické podívané, jež vyzývá diváka, aby se jí nechal unést a nahlédl do života imigrantů tak, jak se mu nikdy dříve nepoštěstilo.
Cena za režii – Nelicia Low za film Na kordy
Nelicia Low pochází ze Singapuru a Cenu za režii dostává za atmosférický thriller nabízející nervy drásající souboj mezi ideály bratrské lásky a iluzemi, jaké si projektujeme do svých blízkých.
Nejlepší herecké výkony
Cenou za nejlepší mužský herecký výkon byli společně ověnčeni Ton Kas a Guido Pollemans za film Host a ryba třetího dne. Nejlepší ženský výkon podala Helga Gurenza ve filmu Až na věky.
Divácká cena – Vlny
Vítězná novinka Jiřího Mádla, který na festivale obdržela téměř desetiminutový potlesk, ukazuje jeden z polozapomenutých příběhů kolem roku 1968. Středobodem Vln je Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu, místo plné talentovaných osobností s širokým rozhledem, jazykovou výbavou, a především snahou o poctivou novinářskou práci, v jejímž středu je a musí být pravda. Epický, avšak dynamicky natočený divácký film o vzedmutí nevšedního heroismu tváří v tvář režimu je prodchnutý jedním bratrským poutem a věčnými tématy lásky, zrady, morálky a naděje.
Diváky dle výsledků hlasování zaujal také dokument tatabojs.doc, irská komedie Kneecap, český animák Život k sežrání, dokument o herečce Ivě Janžurové Janžurka nebo norské drama Až na věky.
Všechny tyto filmy se brzy objeví i v českých kinech. Komedie Kneecap zatím distributora nemá.
Soutěž Proxima – Cizinec, Když přišla noc, Od marca do mája
Velkou cenu soutěže Proxima získalo americké drama Cizinec. Zvláštní cenu získal peruánský snímek Když přišla noc. Zvláštní uznání získal český film Od marca do mája.
Ceny prezidenta festivalu
Kromě vítězů Hlavní soutěže a Soutěže Proxima patřilo slavnostní zakončení hercům Ivanu Trojanovi a Clivu Owenovi. Oba totiž osobně převzali z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu.
Ivan Trojan ji získal na začátku večera za přínos české kinematografii. „Vždycky jsem si přál tuhle cenu dostat, je to opravdu nejkrásnější cena, jakou jsem kdy viděl,” poděkoval nejprve za samotnou sošku. „Jak jste mohli vidět i v ukázce z mých rolí, Jiří Bartoška je nejen pro mě náš Bůh. Ať jsi tady s náma co nejdýl, Jirko!” popřál prezidentovi festivalu. „Děkuju vám za ten standing owen-tion,” zmínil následně svého kolegu a oznámil mu, že Anglie zatím hraje na Euru 0:0. „Děkuju Davidu Ondříčkovi, kterému bylo divné, že jsem ve 35 letech ještě nenatočil film, a dal mi roli v Samotářích. Děkuju Jirkovi Strachovi, Petru Zelenkovi, Dejvickému divadlu, mému bratrovi, že mi říkal, jak to na světě chodí. Vše, co jsem dělal, jsem dělal, protože jsem byl s těmi lidmi rád,” uvedl Ivan Trojan a řeč zakončil poděkováním rodině a divákům.
Cena pro Cliva Owena pak přišla na řadu ke konci slavnostní ceremonie (kdy už Anglie inkasovala a následně dorovnala na 1:1). Britský herec, který na KVIFF uvedl snímek Na dotek, nejprve pochválil karlovarský festival i české štáby, s nimiž často pracoval. Poté pokračoval: „Taková cena vás donutí ohlédnout se za svou kariérou. Na tu mou měl největší vliv malý film jménem Krupiér. Proto mladým filmařům, kteří chtějí prorazit, vždy říkám: Průlomem často může být film, od kterého to nečekáte, projekt, do něhož jste zapálení. Já sám jsem víc hrdý na některé své menší snímky a mnoho z nich začalo svůj život na filmovém festivalu. Ty jsou dnes důležitější než kdykoliv předtím. Jsem moc rád, že jsem tady poznal Jiřího Bartošku, který tu třicet let dává příležitost mladým filmařům najít publikum. Tuto cenu chci věnovat právě jemu,” uzavřela svou řeč herecká star.
V průběhu festivalu si tuto cenu odvezli také Viggo Mortensen a Daniel Brühl.
Čísla 58. MFF Karlovy Vary
58. MFF Karlovy Vary 2024 se zúčastnilo 10 769 akreditovaných návštěvníků – z toho 8 726 s festival passy, 411 filmových tvůrců, 1097 akreditovaných filmových profesionálů a 535 českých a zahraničních novinářů.
V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení a bylo prodáno celkem 127 325 vstupenek. Uvedeno bylo celkem 177 filmů, z toho 109 celovečerních hraných, 27 celovečerních dokumentárních a 41 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 58. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 33 světovou, 8 mezinárodní a 3 evropskou premiéru. 168 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 92 projekcí pro novináře a filmové profesionály.
Celkem 1097 producentů, nákupčích filmů, prodejců, distributorů, dramaturgů filmových festivalů, zástupců filmových institucí a dalších filmových profesionálů bylo akreditováno na 58. MFF KV. 439 akreditovaných filmových profesionálů přijelo na festival ze zahraničí.
Z celkem 41 nových filmů a vznikajících projektů v 6 platformách si vybíralo 133 nákupčích a distributorů a 127 dramaturgů filmových festivalů.
59. ročník vypukne 4. července 2025
Prezident festivalu Jiří Bartoška na závěr ceremoniálu pozval přítomné na 59. ročník, který připadne na 4. až 12. července 2025.
-red-
foto/video: © Film Servis Festival Karlovy Vary, Totalfilm Media, CinemArt, Bontonfilm 2024