V úterý 5. března v podvečer se foyer pražského Divadla Hybernia opět proměnil v malou galerii plnou originálních výtvarných děl. Výstavu 118 filmových klapek symbolickým klapnutím zahájili Zlata Adamovská a Pavel Nový. Salon filmových klapek je projekt spojující výtvarné a filmové umění, který pravidelně ze svého výtěžku podporuje snímky začínajících filmařů. Akce je tradiční součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu. Na něm pak pouť klapek v červnu vyvrcholí tradiční dražbou.
Loňští držitelé Zlatého střevíčku, Zlata Adamovská a Pavel Nový, odstartovali letošní pouť unikátních děl na dřevěné klapce. Posloužily jim k tomu klapky od Atheny Aks s motivem Bolka Polívky a Miroslava Donutila a od Petra Minky s vyobrazením Jiřího Šlitra. „Vybrala jsem si klapku, protože jsem na písničkách Jiřího Šlitra vyrostla, bylo to moje dětství, moje dospívání. Jeho poetika, muzika mě provází dodneška. Jeho písně navíc už zlidověli a když si chci zvednout náladu pustím si je,“ zdůvodnila svůj výběr klapky Zlata Adamovská. Společně s nimi zahájili projekt i prezident Zlín Film Festivalu, Čestmír Vančura, a výtvarníci Athena Aks a také Jaroslav Němeček, který před časem oslavil 80. narozeniny.
Mezi známými jmény nechybí ani letos Kateřina Miler, Kristián Kodet, Iva Hüttnerová, Boris Jirků, ale také trojice umělců, kteří se do projektu zapojují každoročně – Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák. „Poprvé svou klapkou přispěla i autorka loutek, Xenie Axamitová a po roční pauze se opět zapojili i Jiří Slíva nebo Ticho 762,“ doplnil Čestmír Vančura. Upozornil také, že nejstarším výtvarníkem, který se již po šestnácté zapojil do projektu, je devadesátiletý Antonín Vojtek.
Výtvarníci nejsou ve své tvorbě limitování žádným tématem, přesto hned několik z nich zcela náhodně zachytilo na klapkách kočky. Již tradičně se objevují filmové motivy i další známé osobnosti, jako je Tomáš Holý nebo třeba Bedřich Smetana, od jehož narození uplyne letos 200 let. „Sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková zase reflektuje 105. nedožité narozeniny Miroslava Zikmunda a pokračuje v řadě významných zlínských staveb, tentokrát ztvárněním vily slavného cestovatele,“ doplnil Čestmír Vančura.
Z výtěžku dražby klapek jsou podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN mohou i letos už nyní ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu. Prostřednictvím nadačního fondu potom výtěžek dražby putuje k začínajícím talentovaným filmařům.
„Máme radost, že filmy, které vznikly s jeho přispěním slaví úspěchy nejen v České republice, ale i v zahraničí. V sobotu 9. března se například dozvíme, zda některý z 5 námi podpořených filmů získá ocenění Český lev,“ uvedla Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu a dodala, že za celou dobu existence projektu vzniklo 434 filmů a dalších projektů mladých tvůrců, které fond podpořil.
Výstava filmových klapek bude v Praze k vidění do 13. března. Divadlo bude mít kvůli ní upravenou otevírací dobu, a to denně od 13 do 18 hodin. Expozice bude poté k vidění v rodném domě Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích, ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi, v galerii Art Rubikon v Olomouci a v Galerii Vaňkovka v Brně.
Poslední zastávkou bude zlínské obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko, odkud se klapky přesunou do Kongresového centra, kde 2. června ve 13 hodin proběhne dražba klapek v rámci 64. ročníku Zlín Film Festivalu.
Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 998 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 48 332 000 Kč.
Kompletní kolekce je k vidění na webu salonfilmovychklapek.cz, který obsahuje přehled všech klapek ze všech dosavadních ročníků Salonu, navíc přidává informace o jednotlivých autorech a další zajímavosti.
-red-
zdroj: K. Martykánová
foto: © Zlín Film Festival 2024