Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NOVÉ TRAILERY: POKRAČOVÁNÍ HORORU M3GAN 2.0, SEQUEL PĚT NOCÍ U FREDDYHO 2, DLOUHÁ UKÁZKA ZE SUPERMANA A KARATE KID: LEGENDY.

Jaká je historie štědrovečerních pohádek? Kdo je režíroval a které se nejčastěji opakují?

Když se řeknou Vánoce v České televizi, vybaví si většina z nás nejspíše pohádky. Televize však začala vysílat před sedmdesáti lety, procházela různými historickými etapami a spojení, které se dnes jeví jako samozřejmé a tradiční, neplatilo vždycky. Naopak. Štědrovečerní pohádka se rodila postupně a svoji současnou podobu získala až v roce 1993. Až do druhé poloviny sedmdesátých let totiž patřil hlavní štědrovečerní program filmovým adaptacím předloh významných literátů nebo veselohrám.

V roce 1974 tak byla například vrcholem večera dramatizace Jiráskova Záhořanského honu nebo v roce 1970 životopisný příběh o Josefu Dobrovském Za ranních červánků.
Pohádky měly své místo na obrazovce i tehdy. Vysílaly se však jen do pozdního odpoledne a večer už televize patřila pouze dospělým divákům. Výjimkou byla snad jen pohádka Zlatovláska vysílaná na Štědrý večer v roce 1973.

Na nejvyšší místa v programu se tehdy probojovala zřejmě díky svému na tehdejší dobu v tomto žánru ještě méně obvyklému filmovému zpracování. Do pravidelného štědrovečerního programu se pohádky dostaly až později. Cestu jim proklestily české rodinné filmy a komedie.

První vlaštovkou byla štědrovečerní premiéra filmu pro celou rodinu Můj brácha má prima bráchu v roce 1976 a další rok premiéra prvního dílu rodinné komedie Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku.

Jak vytrhnout velrybě stoličku (foto: ČT)

Proměna programu byla ale zatím spíše pozvolná. Rodinné filmy přicházely na řadu nejdříve v půl deváté po odvysílání tradiční Sukovy Serenády a Sváteční chvilky poezie. Posun a změna programu ve prospěch pohádky a dětských diváků se zdá být ale neodvratná. Pohádky Paví král, Jak se budí princezny a O ptáku Ohniváku vysílané mezi lety 1978 až 1980 se už vysílají v sedm nebo krátce po sedmé hodině večerní.

V dalších letech se na obrazovku sice nakrátko vracejí televizní hry a filmy, pohádky ale své místo ve štědrovečerním programu brzy vybojují zpět a premiérou příběhu O zakletém hadovi se v něm zabydlují definitivně v roce 1983. Od druhé poloviny 80. let přicházejí na řadu pohádky výlučně premiérové, jako O statečném kováři, Třetí princ, S čerty nejsou žerty či Mahulena, zlatá panna. Nejednalo se ovšem o pohádky vyrobené v Československé televizi. Vznikly ve Filmovém studiu Barrandov a byly určeny primárně pro kinodistribuci.

Ta s první vlastní vánoční pohádkou přišla až v roce 1990. Stala se jí pohádka O Janovi a podivuhodném příteli. Tradici vlastních vánočních pohádek, jak je známe dnes, pak založila Česká televize s definitivní platností v roce 1993. V tom roce nabídla veřejnoprávní televize na Štědrý večer divákům premiéru pohádky Sedmero krkavců.

A každý další rok od té doby přichází s novým vánočním příběhem, který ve velkolepé výpravě a filmovém zpracování sama vyrobí. Nejinak tomu bude i letos. Pohádku Klíč svatého Petra natočil Karel Janák. Ten je navíc rekordmanem v počtu režírovaných štědrovečerních pohádek. Celkově jich má na kontě deset, ale těch „pravých štědrovečerních“ pro ČT natočil s tou letošní už sedm.

„Pro vánoční vysílání není úplně dobré dělat moderní pohádku, protože diváci nechtějí o svátcích vidět princeznu, co jezdí na skatu. Kdykoliv se někdo o nějakou modernizaci na Vánoce pokusil, tak se se zlou potázal. Scenárista Petr Hudský pracuje s klasickými pohádkovými motivy, ale staví je do nových souvislostí. Hraje si s nimi tak, že z toho vznikají dějové linky, které ještě v žádné jiné pohádce nebyly.“ říká o vánočních pohádkách Karel Janák.

Štědrovečerní pohádku zhlédly za posledních dvě dekády vždy nejméně dva miliony diváků. Některé pohádky se stávají i nejsledovanějším pořadem České televize za celý rok.

V roce 2022 byla nejvyhledávanějším pořadem Štědrého dne na všech tuzemských stanicích televizní premiéra pohádky Iva Macharáčka Tajemství staré bambitky 2, která k obrazovkám přilákala přes 3,2 milionu diváků starších čtyř let. Pohádka byla úspěšná i v českých kinech, stala se jedním z nejnavštěvovanějších filmů roku 2022.

Ještě sledovanější byla v roce 2022 na první svátek vánoční premiéra pohádky Petera Bebjaka Krakonošovo tajemství, kterou vidělo 3,6 milionu diváků starších čtyř let.

Velmi často jsou štědrovečerní pohádky zařazovány do programu České televize opakovaně. K těm nejčastěji reprízovaným patří Anděl Páně, Tajemství staré bambitky, O dvanácti měsíčkách, Nesmrtelná teta nebo Princezna ze mlejna.
Nejméně oblíbenou pohádku podle zveřejněných kritik i hodnocení diváků je Kouzelník Žito od Petra Zelenky.

V roce 2023 ČT kromě premiéry Janákovy pohádky připravila i česko-slovenský pohádkový příběh režisérky Mariany Čengel Solčanské Tři zlaté dukáty. Uvedla ji na Boží hod.

Aktualizováno: V roce 2024 premiéru pro Štědrý večer obstaral režisér Tomáš Pavlíček. Novinka se jmenuje Tři princezny. Koprodukční pohádku určenou pro obrazovku na Boží hod natočil Jakub Machala. Příběh s nádechem fantasy nazval Červené jablko.

Štědrovečerní pohádky České televize
1993 Sedmero krkavců (režie: Ludvík Ráža)
1994 Princezna ze mlejna (režie: Zdeněk Troška)
1995 Nesmrtelná teta (režie: Zdeněk Zelenka)
1996 Jak si zasloužit princeznu (režie: Jan Schmidt)
1997 RumplCimprCampr (režie: Zdeněk Zelenka)
1998 Lotrando a Zubejda (režie: Karel Smyczek)
1999 Císař a tambor (režie: Václav Křístek)
2000 Král sokolů (režie: Václav Vorlíček)
2001 Princezna ze mlejna II (režie: Zdeněk Troška)
2002 Královský slib (režie: Kryštof Hanzlík)
2003 O svatební krajce (režie: Jiří Chlumský)
2004 Čert ví proč (režie: Roman Vávra)
2005 Království potoků (režie: Pavel Jandourek)
2006 Anděl páně (režie: Jiří Strach)
2007 Tři životy (režie: Jiří Strach)
2008 Kouzla králů (režie: Zdeněk Zelenka)
2009 Láska rohatá (režie: Hynek Bočan)
2010 Peklo s princeznou (režie: Miloslav Šmídmajer)
2011 Micimutr (režie: Vít Karas)
2012 Dvanáct měsíčků (režie: Karel Janák)
2013 Duch nad zlato (režie: Zdeněk Zelenka)
2014 Princezna a písař (režie: Karel Janák)
2015 Korunní princ (režie: Karel Janák)
2016 Pravý rytíř (režie: Martin Dolenský)
2017 Anděl Páně 2 (režie: Jiří Strach)
2018 Kouzelník Žito (režie: Zdeněk Zelenka)
2019 Princezna a půl království (režie: Karel Janák)
2020 O vánoční hvězdě (režie: Karel Janák)
2021 Jak si nevzít princeznu (režie: Karel Janák)
2022 Tajemství staré bambitky 2 (režie: Ivo Macharáček)
2023 Klíč svatého Petra (režie: Karel Janák)
2024 Tři princezny (režie: Tomáš Pavlíček)

-red-
foto/video: © Totalfilm Media, Česká televize 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast