Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

Už jste viděli trendující trailer Minecraft filmu? Najdete ho zde. A pár hodin starou ukázku hraného remaku Jak vycvičit draka si pusťte tady.

Disney dnes slaví 100 let – Jaká je historie jedné z nejsilnějších značek světa?

16. října 1923. Datum, které odstartovalo neskutečnou cestu Walta Disneyho za ovládnutím rodinné zábavy. Dnes slaví Studio Disney 100 leté jubileum. Obrovská nadnárodní společnost nepodniká jen v oblasti filmové produkce, provozuje také zábavní parky po celém světě. Nějakou dobu si můžeme v rámci domácí zábavy užívat i streamovací platformu Disney +. Jak to celé začalo?

Pokud byste chtěli na naší planetě najít alespoň nějakého člověka, který je společností Disney a jejími značkami zcela nepolíbený, hodně štěstí! Za takovým úkolem byste museli nejspíš vyrazit někam do deštných pralesů a vystopovat domorodce. V dnešní době totiž Disney absolutně dominuje nejenom kinosálům, ale prakticky všem aspektům života. Na pultě každého obchodu, od potravin až po kosmetiku, na vás sem tam vykoukne nějaký ten Kačer Donald, Iron-Man nebo mistr Yoda. Ke svému úspěchu se ale studio nedostalo za pár dnů. Každý gigant musel někde začít.

Walt Disney (foto: archiv)

Pro Disneyho to nebylo nikde jinde, než v hlavním městě filmového průmyslu, v Los Angeles v americké Kalifornii. Okolo roku 1923, kdy se bratři Roy a Walt Disneyovi začali profesionálně věnovat kinematografii, ale měla jejich skromná společnost k hraným filmům či seriálem daleko. Jejich každodenním chlebem byla ručně animovaná tvorba pro děti, do které sem tam přimíchali skutečné herce. Ti ale brzy ustoupili stoprocentně animovaným groteskám. Leckomu společně s tímto pojmem nejspíš okamžitě naskakuje tradiční Disneyho maskot Mickey Mouse. Ten ale přišel až později, a dokonce jako náhradník. První tváří společnosti byla totiž postavička jménem Králík Oswald.

Podoba Myšáka Mickeyho se léty měnila

O toho ale bratři Disneyovi velice rychle přišli. Když uzavírali svou první distribuční smlouvu, se čtením se příliš neobtěžovali a až zpětně zjistili, že distributor nechal práva na Oswalda přepsat na sebe. Místo aby se bratři obrátili na soud, ale nechali minulost za sebou, poučili se, a raději vesele tvořili dál. Brzy na to přišel Walt s Mickeym, který měl díru po Oswaldovi nahradit. V té době ale do světa filmu poprvé vstupoval také zvuk a hudba. Aby se nápad snáze prodal, nechal Walt Disney Mickeyho filmeček s názvem Parník Willie také profesionálně ozvučit. Ušatý Myšák všem dětem okamžitě učaroval a Disney postoupilo do vyšší ligy. A nebylo to jen díky animaci. Společně s Mickeym přišla i příležitost vyrábět hračky a všelijaké další zboží. Díky smyslu pro byznys po ní tedy bratři okamžitě skočili a začali sklízet plody svého úspěchu.

Mickey ve filmu Parník Willie 1928 (foto: Walt Disney Company)

Ve třicátých letech se bratři poprvé odvážili vyrazit i do světa filmů, a to se svým prvním snímkem Sněhurka a sedm trpaslíků. Walt viděl budoucnost právě na plátnech kin a peníze, které přitékaly ze seriálů, okamžitě znova investoval do produkce filmů. Postupně tedy přišly na svět klasiky jako Pinocchio nebo Bambi a v roce 1950 se společnost vrhla i do prvního hraného snímku, Ostrova pokladů. O pět let později se také poprvé otevřely brány Disneylandu, který Walt koncipoval nejen jako zábavu pro děti, ale také pro rodiče. Dal tak vzniknout samotnému konceptu zábavních parků.

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Osmdesátá a devadesátá léta byla pro společnost velice plodná. Výčet filmů, které v této době vytvářela, by vydal na více než jeden článek. Úspěch ale přicházel prakticky ze všech stran. Hrané filmy pravidelně lámaly hranici sta milionů dolarů a animáky jako Malá mořská víla, Aladin nebo Lví král se jen předháněly v tom, kdo dokáže přitáhnout z kin větší výdělek.

Lví král (foto: Walt Disney Company)

Ani přelom tisíciletí ale Disneyho nijak nezpomalil. Společnost byla tou dobou už natolik rozvrstvená, že si mohla dovolit financovat masivní projekty jako Piráty z Karibiku, kteří se pro ni během let staly dalším pravidelným příjmem. Velký zlom ale přišel v roce 2006. Tehdy si totiž v Disney uvědomili, že namísto, aby soutěžili s ostatními menšími společnostmi, je mohou jednoduše koupit. Jako prvního vzalo Disney pod svá křídla Pixar a o tři roky později následoval také Marvel. Komiksová továrna byla tehdy ještě v plenkách. Dnes ale můžeme s jistotou říct, že koupě se asi určitě vyplatila. To samé pak platí o Star Wars, které přišly na řadu v roce 2012.

Ani dnes to nevypadá, že by mělo Disney v plánu přibrzdit. Kromě kinosálů si firma začíná pomalu podmaňovat i televizi se svou streamingovou platformou Disney+, Marvelovek, Hvězdných válek i animáků všeho druhu dostáváme každý rok vydatnou porci a jednotlivé parky se také každý rok o něco rozrůstají. Jestli to studio utáhne ještě dalších sto let, to se teprve uvidí.

Do zábavního konglomerátu Disney patří samozřejmě zábavní parky po celém světě, nabízející atrakce založené na oblibenosti značek jednotlivých rodinných filmů. Na celém světě se také ročně prodají propagační předměty v hodnotě miliardy dolarů.

Brzy (30. listopadu) nás čeká animovaná novinka Přání. Pro větší diváky studio chystá komiksovou novinku Marvels (9. listopadu). V únoru 2024 nás pak čeká nová pixarovka Elio.

Od 26. října pak můžete do kin vyrazit na Filmový festival Disney, který nabídne divákům unikátní příležitost zhlédnout některé z nejvýznamnějších animovaných klasik z dílny Walta Disneyho (Na vlásku, Ledové království, 101 dalmatinů a Lví král).

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Walt Disney Company, Totalfilm.cz, archiv © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast