Mezinárodní filmový festival v Benátkách je nejstarším filmovým festivalem na světě a 30. srpna začíná jeho 80. ročník. Tradičně se koná na benátském Lidu, tenkém bariérovém ostrově ve slavné laguně, který je vzdálen jen kousek lodí od hlavního města Benátek a na rozdíl od nich umožňuje i vjezd aut. Festival je začátkem sezóny udílení filmových cen a pravidelně přináší velké favority na Oscary. Osm z posledních jedenácti ocenění za nejlepší režii na Oscarech získaly filmy, které debutovaly v Benátkách, jejich program tedy filmoví publicisté a profesionálové každoročně bedlivě sledují. Co od letošního ročníku můžeme čekat?
Ačkoli současné stávky v Hollywoodu znamenají, že se letos na červeném koberci neobjeví všechny hvězdy, nabídka filmů zůstává úctyhodná. A to z dobrého důvodu, protože, jak už bylo řečeno, Benátky si postupně vybudovaly pověst místa, kam budoucí držitelé cen jezdí na své premiéry.
Festival 30. srpna zahajuje premiéra italského filmu z druhé světové války Comandante režiséra Edoarda De Angelise. Vypráví skutečný příběh z bitvy o Atlantik, kdy italská ponorka potopila belgickou loď a její velitel Salvatore Todaro se rozhodl neuposlechnout rozkaz a zachránit navzdory obrovskému riziku nepřátelskou posádku před utonutím. Původně festival měl otevřít dramatem Rivalové se Zendayou v hlavní roli, jeho premiéra ale byla kvůli stávce odsunuta.
Dost možná nejočekávanější novinka uvedená na festivalu nepochází od nikoho menšího, než autora Klubu rváčů. Právě s ním se v roce 1999 v Benátkách David Fincher objevil naposledy. Letos se vrací s adaptací francouzskýchkomiksů Alexise Nolenta. Fincher na filmu The Killer, který brzy dorazí na Netflix, pracuje již několik let; on sám ho popisuje jako „brutální, krvavý, elegantní noir.“ Vypráví o nájemném vrahovi s tváří Michaela Fassbendera. Ten se psychicky zlomí, když se v něm začne probouzet svědomí.
V Hlavní soutěži se letos objeví také koprodukční snímek světoznámé režisérky a trojnásobné oscarové nominantky Agnieszky Holland s názvem Hranice. Jde o fiktivní příběh založený na skutečných událostech, které se dějí přímo vedle nás a prolínají se v něm tři pohledy – perspektiva uprchlíků, polských aktivistů a pohraničníků. Snímek je neuvěřitelně silným a emotivním příběhem o lidech prožívajících hraniční situace. Na snímku se podílela česká produkční společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové (Šarlatán, Anděl Páně 2). Film mohou diváci v Česku vidět nejblíže na nadcházející festivalové přehlídce Finále Plzeň. V říjnu jej pak do českých kin pošle Bioscop.
Na Oscara nominovaná režisérka Ava Duvernay se s filmem Origin letos v Benátkách zapíše do historie jako první Afroameričanka nominovaná v hlavní soutěži. Její nejnovější film vychází z knihy Caste: The Origins of Our Discontents autorky Isabel Wilkersonové, která získala Pulitzerovu cenu za literaturu faktu. Film se zabývá systémovou rasovou nerovností v USA a bude zkoumat hierarchii nespravedlivých kastovních systémů, které utvářely Ameriku.
Bradley Cooper si v Benátkách zažil už premiéru svého režijního debutu Zrodila se hvězda z roku 2018. Tehdy měl co slavit, protože film získal osm nominací na Oscara, včetně ceny za nejlepší film a nejlepšího herce pro něj samého. Na Lido se vrací se svým druhým režijním počinem jménem Maestro, v němž hraje legendárního skladatele Leonarda Bernsteina po boku Carey Mulligan v roli jeho manželky, herečky a aktivistky Felicie Montealegre. Film údajně pokrývá třicet let Bernsteinova života a už se dočkal poměrně nelichotivého PR kvůli prostetickému nosu, který k nepoznání namaskovaný hollywoodský fešák v hlavní roli nosí. Podle kritiků tím zbytečně přiživuje antisemitské stereotypy.
Nejnovější film řeckého mistra surrealismu a temného humoru Yorgose Lanthimose, Poor Things, vám určitě připomene Frankensteina. Akorát s otočeným pohlavím titulního stvoření. Emma Stone v něm hraje ženu, kterou oživí šílený vědec Willem Dafoe. Uteče s Markem Ruffalem a stále více si uvědomuje svou lidskost… a nenasytné sexuální choutky.
První film Michaela Manna po více než osmi letech? Očekávání od životopisného filmu Ferrari, v němž se v hlavních rolích představí Adam Driver jako Enzo Ferrari, italský automobilový závodník, který se stal podnikatelem v automobilovém průmyslu, a Penelope Cruz jako jeho manželka Laura, jsou velká. Tím spíš, o jak srdcový projekt pro legendárního režiséra jde. O natočení Ferrariho se pokoušel od roku 2000 a mezitím se mu upsala jména, jako Christian Bale nebo Hugh Jackman. Uvidíme, jak životopis automobilového magnáta dopadne.
Festival potrvá do 9. září, kdy jej zakončí španělsky mluvené drama Society of the Snow, survival thriller v žánru zkušeného režiséra J. A. Bayony. Vyprávět má o letecké katastrofě v uruguayských Andách v roce 1972, a podobně jako předlohová kniha dokumentovat výpovědi všech šestnácti přeživších havárie. Obsazení je složeno z uruguayských a argentinských herců, z nichž většina jsou nováčci. Film bude na Netflixu k vidění ke konci roku.
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Venice Film Festival, Netflix, Agáta Kubišová © 2023