Keanu Reeves se potřetí vrací jako super zabiják John Wick a po cestě za svým cílem se opět nezdráhá zneškodnit vše, co mu přijde pod ruku. John Wick 3 se kvalitativně navrací k původnímu filmu a po předcházejícím, ne tak zdařilém, dílu znamená příjemnou změnu. Znovu tak vyniká především na poli bojových scén – i za cenu přemíry násilí.
John Wick 3 dějově těsně navazuje na minulé dvě kapitoly, často k nim odkazuje a těží z nich jádro svého příběhu. To ovšem v žádném případě neznamená, že by na tento snímek nemohli jít i diváci nedotčeni dvěma předešlými filmy. O děj tu totiž de facto vůbec nejde – to, co Johna Wicka vždy drželo nad propastí průměrnosti, nebyla nikdy zručně vypointovaná zápletka, ale do detailu propracované bojové scény a akční sekvence. Právě jimi je nejnovější kapitola této vražedné série napěchovaná až k prasknutí. Vcelku očekávaně pak mají bojové scény jasně navrch nad nikterak vynalézavým scénářem.
Začátek i konec filmu jsou lokálně ukotveny v New Yorku, což v rámci celé Wickovské ságy dává smysl, ovšem prostřední část, která film přenese do Casablancy, se jeví jako nepatřičné přešlápnutí a bohužel vyznívá zbytečně do ztracena. Tato marocká odbočka jako by chtěla osvěžit příběh exotickým nádechem à la James Bond nebo Mission Impossible. Přeskakování z jednoho konce světa na druhý tvoří základ těchto špionážních filmových sérií a dodává jim tak podstatnou dávku líbivosti. Oproti tomu geografická odbočka v John Wick 3 působí jako marná snaha.
Jakékoliv pokulhávání scénáře ovšem vyvažují bojové scény, které především po choreografické stránce nadchnou; ať už se jedná o hromadné bitky na motorkách nebo intimní zápas dvou zabijáků v knihovně, kde jako ústřední zbraň slouží kniha. Naturalisticky znázorněného vyvražďování je tu logicky přehršel, ba dokonce až tolik, že se vkrádá otázka, nakolik nutná je taková glorifikace násilí a co je vlastně jejím záměrem. Film místy připomíná počítačovou hru, kde spíše než o přemýšlení jde o zabití co největšího počtu protivníků.
Tak jako má John Wick vždy nějaké to eso v rukávu a dokáže se tak zbavit svých nepřátel, drží i samotný snímek vítěznou kartu až do samého finále. Když se totiž při jedné z posledních přestřelek jeví, že se film stává monotónním a nemá již čím překvapit, scenérie se náhle změní do hypermoderně proskleného prostředí a pistole nahradí Wickova nejsilnější zbraň – bojové umění. Právě tento moderní, neonem prodchnutý háv Jonu Wickovi sedí nejvíc. Z veškerých akčních sekvencí zcela jasně dýchá inspirace asijskými zabijáckými snímky a stejně tak i neonem ozářený New York připomíná spíše tokijskou metropoli.
Inspirace hrou se neomezuje pouze na nasnímání bojových scén, ale je poplatná i celému snímku obecně. Je nezbytně nutné přistoupit na pravidla hry, které John Wick 3 diktuje. Záleží tedy, nakolik je divák schopný oprostit se od jakýchkoliv morálních úsudků, přijmout za svou nepravděpodobnou zápletku, a akceptovat až do absolutní bizarnosti vyhnané ultranásilí. Pokud jste ochotni akceptovat podmínky Wickovy hry, pak se Vám tento film štědře oplatí jako nebývalý akční nářez.
-
75%
-
55%
-
80%
-
75%
-
80%
John Wick 3 (2019)
John Wick 3 se po druhém a ne příliš povedeném dílu vrací ke svým kořenům a z akčních scén tak vytváří choreografické majstrštyky. I přes scénáristické nedostatky a (možná až přemrštěný) nadbytek násilí snímek exceluje jako nadstandardní akční podívaná.
foto/video: Vertical Entertainment © 2019