Další marvelovská adaptace je v kinech. Captain America: Návrat prvního Avengera nabízí opravdu epickou podívanou. Netradiční dokument o pavědě Eugenice, kterou nechvalně proslavili nacisté, přináší divákům režisér Pavel Štingl. Eugéniové kloubí archivní záběry, animaci a dotáčky. Životopisný film Walesa: Člověk naděje o disidentovi a bývalém polském prezidentovi měli možnost vidět už diváci Febiofestu. A poslední film je poctou jedné z nejslavnějších uměleckých dvojic světové kinematografie – Liv Ullmannové a Ingmaru Bergmanovi.
Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik, které ohrožují celý svět. Společně s Black Widow se Captain America pokouší odhalit stále se prohlubující spiknutí a současně se na každém kroku střetává s profesionálními zabijáky, kteří byli posláni, aby ho umlčeli. Když dojde k odhalení skutečné šíře zákeřného plánu, povolávají Captain America s Black Widow na pomoc svého spojence Falcona. Přesto se brzy ocitají tváří v tvář nečekanému a zdatnému nepříteli – Winter Soldierovi.
Captain America: Návrat prvního Avengera
Captain America: Winter Soldier
Captain America: Zimný vojak (SK)
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2014, 136 min
Režie: Anthony Russo, Joe Russo
Předloha: Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha)
Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
Kamera: Trent Opaloch
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford, Hayley Atwell, Toby Jones, Frank Grillo, Maximiliano Hernández, Callan Mulvey, Brett R. Miller, Georges St-Pierre, Stan Lee
Eugenika je pojem pro nauku, která byla kdysi učenci označována za něco více než vynález kola. Měla spasit lidstvo před vážnými genetickými zátěžemi. Svou kariéru s ní spojila řada vzdělanců vysokých akademických parametrů, kteří se rozhodli hodnotit, co je v přírodě trend lepší a co horší, co je krásné a co ošklivé, a co tedy je třeba podpořit a co evolučně přibrzdit. Po druhé světové válce byl pojem eugenismus téměř vymazán ze slovníků všech jazyků světa. Nacistická ideologie využila vědu pro selektivní kritéria dokonalého národa příští tisícileté říše. Ty horší likvidovala či zbavila práva na existenci ve svém prostoru, handicapované hubila, sedmdesát milionů obyvatel východní Evropy určila pro otrocké práce, třicet procent německého národa bylo třeba vyčistit. Ne politici, ale vědci určovali tato kritéria. Někteří dokonce v Praze. Připravovaný snímek využívá unikátních archivních materiálů, které produkovala ideologie lepšího zítřka. Tyto výtvarné i filmové archiválie zpracuje animátor Zdeněk Durdil ve fantaskní vizi budoucnosti, která se proměnila v masovou vraždu. Literární komentář upravuje spisovatel Patrik Ouředník převážně z textu své úspěšné publikace Europeana. Výsledkem má být nadčasové a velmi divácky populární zamyšlení nad hranicí vědy a pavědy v dnešním světě, v minulosti i zítra.
Recenze v pátek 4. dubna
Eugéniové
Eugenic Minds
Dokumentární
Česko / Slovensko, 2013, 76 min
Režie: Pavel Štingl
Scénář: Pavel Štingl
Kamera: Miroslav Janek
Lech Walesa je podobně jako u nás Václav Havel symbolem pádu totalitního režimu. Oba byli ve vězení, oba dokázali burcovat davy. Andrzej Wajda je nejúspěšnějším polským režisérem všech dob a je tedy pochopitelné, že Walesův životní příběh do filmu převedl právě on. A udělal z něj divácky nejúspěšnější polský film minulého roku. Ve svém portrétu se nevyhýbá kontroverzi, především ale ukazuje klíčové momenty vzestupů a pádů opozičního odborového hnutí Solidarita, které Walesa se svými kolegy vybudoval. Odkud se tento hrdina vzal? Kde bral pro svůj boj inspiraci a sílu? Kdo byli jeho přátelé a protivníci? Odpovědi Wajda nabízí v klasickém vyprávěném filmu, kde hlavní důraz nespočívá jen na jedné historické postavě, ale především na boji za spravedlnost, rovnost a lepší budoucnost…
Walesa: člověk naděje
Wałęsa
Životopisný / Drama
Polsko, 2013, 127 min
Režie: Andrzej Wajda
Scénář: Janusz Głowacki
Kamera: Pawel Edelman
Hrají: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Zbigniew Zamachowski, Iwona Bielska, Maria Rosaria Omaggio, Miroslaw Baka, Cezary Kosiński, Maciej Stuhr, Agata Buzek, Joanna Kulig, Andrzej Grabowski
Dokumentárním snímkem Liv & Ingmar mladý indický režisér Dheeraj Akolkar vzdává poctu legendární kreativní dvojici dějin světového filmu – talentované a podmanivé herečce Liv Ullmann a filmovému géniovi Ingmaru Bergmanovi, kteří spolu zažili celou škálu emocí, přežili neobyčejné časy a zanechali nám věčná filmová díla jako důkaz jejich vášně k filmu i k sobě navzájem. Láskyplný a pravdivý obraz propletených životů dvou umělců se divákům postupně odkrývá prostřednictvím důvěrného rozhovoru režiséra s herečkou a koláží obrazových i zvukových sekvencí ze společných filmů Ullmann a Bergmana, záběrů z natáčení, fotografií, vybraných pasáží z knihy Ullmann a Bergmanových osobních listů, adresovaných své dvorní herečce. Tento citlivý dokument je upřímným pohledem do života nejen dvou výrazných umělců světa filmu, ale i dvou přátel a spřízněných duší.
Liv & Ingmar
Dokumentární
Norsko / Velká Británie / Indie, 2012, 84 min
Režie: Dheeraj Akolkar
Scénář: Dheeraj Akolkar
Kamera: Hallvard Bræin
Hudba: Stefan Nilsson
Hrají: Liv Ullmann, Ingmar Bergman (a.z.), Samuel Fröler, Erland Josephson (a.z.), Kari Sylwan (a.z.), Bibi Andersson (a.z.), Ingrid Thulin (a.z.), Max von Sydow (a.z.), Harriet Andersson (a.z.)