Rok od prvního dílu adaptace Tolkienovy nejznámější knihy uplynul jako voda a ve chvíli, kdy píšu tuto recenzi, skalní fanoušci odpočítávají poslední hodiny do půlnočních premiér, které se konají napříč celým Českem. Hobit: Šmakova dračí poušť přináší fandům filmů novozelándského mága Petera Jacksona další dobrodružství hobita Bilba Pytlíka, čaroděje Gandalfa a třinácti trpaslíků v čele s Thorinem Pavézou.
Dobrodružná výprava pokračuje. Cílem je Osamělá hora a ztracené trpasličí království Erebor. V prvním díle všichni ve zdraví přečkali začátek svého putování. Nyní je čas na setkání s Meddědem a tlupou obřích pavouků z lesa Mirkwood. Vzápětí jsou zajati lesními elfy, aby unikli z jejich spárů a vydali se k Jezernímu městu.
Nakonec je čeká i Osamělá hora, kde se Bilbo i trpaslíci setkají s obávaným drakem Šmakem, který sídlí v síních s pokladem. Gandalf se mezitím utkává s Azogem a zákeřnými skřety. Zjednodušeně se dá říct, že druhý Jacksonův Hobit zpracovává sedmou až třináctou knižní kapitolu. (nakl. Argo, překlad F. Vrba)
Častou výtkou, kterou jsem slýchal po shlédnutí Neočekávané cesty byl pomalý rozjezd. Je to ale přirozené. Filmaři nepočítají s tím, že divák má vždy načtenou předlohu. Bylo tak třeba, aby se hlavní postavy představily. Prvních 90 minut bylo s úvodní sekvencí pro někoho nepřekonatelně dlouhých. U “dvojky” nic z toho nehrozí ani náhodou.
První díl důležitý úvod obstaral a Šmakova dračí poušť nabízí od začátku do konce velmi slušný spád a plynulost. Na plátně se pořád něco děje, divák dostane za úctyhodných 162 minut vydechnout jen výjimečně.
Atmosféra od rozvernosti prvního dílu znatelně potemňuje. Druhý film se více vzdaluje od knižní předlohy. Ve scénáři jsou navíc postavy, které v knize vůbec nevystupují.
Tou nejdiskutovanější a také nejočekávanější je zřejmě Legolas (Orlando Bloom) a elfka Tauriel (Evangeline Lilly). S tou je spojena i jediná milostná linka v Šmakově dračí poušti. Obstarává ji tato sympatická a emancipovaná elfka spolu s trpaslíkem Kilim.
Krom nových postav, které Tolkien v Hobitovi nezmiňuje, film ale obsahuje i několik okamžiků z dodatků, které spisovatel připojil na konec Pána prstenů. Divákům tak filmová verze Hobita nabízí širší pohled na celou Středozem a boj o ni, vylíčený právě v trilogii Pán Prstenů.
Bezchybný Jacksonův rukopis prostupuje všemi póry Šmakovy dračí pouště.
O vizuální stránce snad ani není potřeba básnit. Tolik milované přelety kamer nad novozélanskou pohádkovou krajinou nechybí ani tentokrát. Dokonale padnoucí hudba Howarda Shora připomíná spíš symfonické básně než filmovou hudbu. Patina dekorací staveb je precizní, dokonce tak precizní, že obstojí i při projekci v systému HFR 3D (48 snímků za sekundu).
O dokonalé kameře, tricích a maskách není třeba mluvit, to už bylo probráno nesčetněkrát. To, co hobití dvojku posouvá výš než první díl, je scénář. Všechny postavy mají mnohem více prostoru pro svou profilaci a prezentaci.
Velkým plusem pokračování jsou výlety do dosud neprobádaných končin. A tak se podíváme na úplně nová místa, narozdíl od prvního dílu, který nás Hobitínem a Roklinkou vzal tak trochu do budoucnosti (Hobit se odehrává 60 let před událostmi z Pána Prstenů).
Prostřednímu filmu vévodí především trapasličí král Thorin Pavéza (Richard Armitage), Bilbo Pytlík (Martin Freeman), Gandalf (Ian McKellen) a překvapivě také jeden z mladých trpaslíků Kili (Aidan Turner). Jak už bylo řečeno obstarává s dopsanou elfkou Tauriel romantickou odbočku.
Nemalý prostor má i lučištník Bard (Luke Evans) z Jezerního města a Stephen Fry, který hraje zhýralého starostu. Medděd (Mikael Persbrandt) se tu zjevuje na poměrně krátký okamžik a dá se očekávat, že jeho důležitost teprve přijde se závěrečným dílem.
Všichni ale samozřejmě netrpělivě očekáváme draka Šmaka. V trailerech byl odhalen jen částečně. S radostí vás mohu nalákat na vizuální orgie. Drak Šmak se tvůrcům opravdu povedl. Warner Bros. moc dobře věděli, proč nám promítli nedabovanou verzi. Přirozenost a živost Šmakovi dodává naprosto geniální a skvostný dabing Benedicta Cumberbatche. Britský herec (Sherlock) poskytl pro drakovu animaci rovněž své pohyby.
A pokud nechcete být o tento zážitek připraveni, zvolte nedabovanou verzi i i vy. O kvalitě dabingu a především 48 snímkové kopie zde najdete zmínku v následujících dnech.
Jacksonův nový film je napěchován nespočtem akcí, které mají skvělý drive. Vévodí jim především divoká jízda v sudech při úniku z království lesních elfů. Korunuje jej Legolas, který na sudech předvede tak dokonale vybalancovanou bojovou akci, že si jistě všichni vzpomeneme na jeho srandičku se “skateboardem” z Pána Prstenů.
Příběh trpaslíků a Bilba Pytlíka je ale každopádně mnohem dospělejší a krvavější než jeho dětská předloha. To by některé skalní Tolkienovce mohlo rozladit. Nicméně rozhodně to neboří Jacksonův až pedanticky přesný přístup k zásadním momentům knižní předlohy. Vzhledem k tomu, že režisér je až fanaticky oddaný předloze, nekoná se žádné zásadní překvapení. Největší výtkou by tak mohla být zatím poněkud zbytečná postava Legolase, který krom svého příznačného frajerství neobohacuje příběh ničím novým. Ale nedá se říct, že by vadil.
Vynalézavost a dětská hravost s jakou Jackson natočil “námluvy” Bilba se Šmakem jsou dárkem pro každého obdivovatele předlohy. Režisérovi se podařilo připomenout mi pocity z četby, což je skvělé.
Hobit: Šmakova dračí poušť je nabitý emocemi, akcí a filmařským umem, kterému může konkurovat opravdu málokdo. Hobití Vánoce právě začaly.
PS: Věnujte pozornost začátku filmu, mihne se v něm sám Peter Jackson. Jeho epizodka s mrkví velmi pobavila.
-MS-, totalfilm.cz
foto/video: © 2013 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND METRO-GOLDWYN-MAYER PICTURES INC., a production of New Line Cinema and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures (MGM), released by Warner Bros. Pictures and MGM.