Akce nazvaná Biograf s agitkou má představit éru propagandistických filmů, které vznikaly převážně v 50. letech minulého století v socialistických zemích střední a východní Evropy. Archivní kino Ponrepo, Rumunský kulturní institut a Maďarské kulturní centrum jsou místy pětidenní filmové přehlídky Biograf s agitkou – Kolektivizace v obrazech.
Tematická přehlídka „Biograf s agitkou“ přiblíží širší veřejnosti specifické období filmové historie, éru tzv. filmových agitek, které byly natáčeny převážně v 50. letech 20. století v socialistických kinematografiích středovýchodní Evropy. Jako užší téma byla zvolena problematika kolektivizace zemědělství, která probíhala ve většině států tehdejšího sovětského bloku. Filmová přehlídka bude doplněna výstavou a odborným sympoziem. Akce se koná od 5. do 9. prosince 2011.
Na přehlídce budou promítány filmy české, slovenské, maďarské a rumunské provenience. Českou tvorbu reprezentuje hraný film „Žízeň“ z roku 1949, a slovenskou tvorbu snímek „Kozie mlieko“ z roku 1950. Promítnut bude i maďarský film „Píď země“ z roku 1948, rumunský film „Mitra Cocor“ z roku 1952 a další snímky. Před vybranými hranými filmy budou uvedeny krátké dobové dokumenty. Všem projekcím předchází odborný úvod. Promítat se bude na různých místech v Praze: v archivním kině Ponrepo, v Rumunském kulturním institutu a v Maďarském kulturním centru.
Součástí akce bude odborné sympozium k tématu „Film a stalinismus“, které proběhne v Ústavu pro studium totalitních režimů. Většina z referátů symposia bude obsažena ve stejnojmenné publikaci, jež vyjde ke konci roku 2012.
Přehlídka „Biograf s agitkou“ bude doplněna výstavou Kolektivizace v obrazech, na které návštěvníci zhlédnou propagandistické a filmové plakáty, fotografie a dobové karikatury. Výstava instalovaná v Rumunském kulturním institutu a připravená ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem bude prezentovat část tehdejší československé, maďarské a rumunské obrazové produkce.
Kolektivizace venkova byla jedním z nejdůležitějších procesů poválečné proměny společnosti v Československu a v dalších východoevropských zemích. Komunistická propaganda tomuto procesu věnovala náležitou pozornost a podporovala jeho prosazení nejen formou natáčení tematicky spřízněných filmů, ale i dalšími způsoby dobové propagandy. Cílem přehlídky „Biograf s agitkou“ je připomenout zejména mladším divákům toto období a tím přispět k širšímu povědomí o procesu kolektivistické transformace části evropské společnosti po druhé světové válce. Cílem akce je také představit metody kolektivní politické manipulace prostřednictvím oficiální filmové produkce.
program:
Více info také na: http://www.ustrcr.cz/cs/biograf-s-agitkou