Daren Aronofsky patří k režisérům, kteří budí očekávání. Stejně se dá charakterizovat i herec Russell Crowe. Jak se je oběma pánům podařilo naplnit? Velkorozpočtový biblický příběh o hněvu Stvořitele a jeho následcích je pojat nekonvenčně.
Čekat od Aronofskyho jen naplnění přepáleného rozpočtu by bylo liché. Od dob jeho Fontány se k němu upírá zrak diváků, kteří očekávají jistý přesah. Původní biblický příběh nebyl ve filmu Noe znásilněn, ale trochu kontroverzně rozvíjen. Scénář má trhliny minimálně v první polovině. Rozběh je velmi pozvolný a místy přechází v nudu a čekání na katastrofu.
Po návštěvě praotce a setkání s kamennými obry, coby padlými anděly, se začíná konečně něco dít. V nehostinné krajině vyroste zázrakem les a Noe začíná stavět archu, kterou mu vnukl Stvořitel ve vidinách. Kamenní obři velmi připomínají Enty z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. To by nevadilo, příběh docela příjemně oživují.
Co mne ale nepříjemně překvapilo, je bezčasí, ve kterém se biblický epos odehrává. Kostýmy s koženými prvky, kalhoty, které připomínají kapsáče. Ve filmu se objevuje lom, s betonovými stavebními prvky, po zemi se valí kovové barely a zbytky industriálních výrobků. Horda rozezlených válečníků má v rukou vlnitý plech. Jejich král svářečskou kuklu…
Výprava má na určitých místech jakýsi postapokalyptický vizuální nádech, který ale známe z úplně jiných filmů. Neříkám, že je to vyloženě špatně. Noemův příběh by se klidně mohl udát kdykoliv. Třeba i dnes. Lidstvo je zkažené dost už po staletí.
Aronofsky je dle mého názoru tak trochu pozér, ale to nic neubírá na jeho schopnostech dobře režírovat. Scénář mu pomohl původně velmi přímočarý starozákonní příběh roztáhnout do velkolepých rozměrů.
Vytvořil mu vlastní, poměrně soudržný svět, ve kterém jsou jen hodní a zlí, vinní a nevinní. Noe se svou ženou, třemi syny a adoptivní dcerou jsou vyvolení. Pro nikoho dalšího krom zvířat v páru už není na arše místo. A tak musí dojít k bitvě o záchranu s nevyvolenými. První velké drama tedy přichází ve chvíli, kdy potopa začíná. Noe nakonec archu ubrání. Dál spoilerovat nebudu. V arše se totiž po zbytek filmu děje drama další. Přechází v jímavou a psychologicky velmi drásavou hříčku.
Protože Noemův příběh známe, tušíme jak to celé dopadne. Přesto se Aronofsky v tuto chvíli pouští do zajímavých spekulací. Klade otázky o síle Noemovy víry. Celou rodinu polidšťuje a nutno říct, vychází mu to.
Poslední třetina filmu je nejlepší. V závěru snímek opět ztrácí tempo a je trochu zbytečně velkohubý. Ale k Bibli jako takové to vlastně patří. Dialogy nepůsobí směšně, ačkoliv jsou biblicky vzletné.
Noe je epická záležitost s velmi poutavým a zajímavým vizuálem. Místy ho narušuje onen nejednoznačný industriální duch. Nevím, co tím chtěl básník říci, pro mne to znamená mínus. Velké plus je obsazení. Zbytečné je psát o Croweovi, který pozvedne jakýkoliv projekt. Výborně funguje i obsazení Jennifer Connelly (Noemova žena Naameh) a zapomenout nemohu ani na adoptivní dceru v podání Emmy Watson. Děvče nám dospělo a Hermiona je tatam. Z filmů pro teenagery přichází jako Noemův syn Chám také Logan Lerman (Percy Jackson). Překvapil. Se svým úkolem si poradil nad očekávání.
Nakladatelství Mladá Fronta vydává komiks, zpravovaný podle scénáře Darrena Aronofskyho a Ariho Handela. Komiks nakreslil výtvarník Niko Henrichon. První díl se jmenuje NOE: Trest za krutost a vychází právě v těchto dnech. Následují další tři díly: Vše, co se plazí po zemi, Čtyřicet dní a čtyřicet nocí a Kdo prolije krev, kterými bude celý příběh završen. Kniha je vázaná, velkoformátová a prodává se za doporučenou cenu 249,- Kč. (Chystáme soutěž)
Koupit knihu se slevou
Podtrženo, sečteno: Noe je zajímavý film. Vyplatí se ho vidět, vyplatí se o něm diskutovat. Z mého pohledu je problematický nejednoznačnými odbočkami a prapodivně mixovaným vizuálem, které mi tu prostě vadí. Nejzajímavější bude sledovat, jak si s Daronofskyho interpretací poradí věřící veřejnost.
Poznámka: Archa byla skutečně postavena podle pokynů, které dostal Noe od stvořitele. Aronofsky chtěl skutečnou loď, nikoliv počítačový model.
[usr 6]
Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: Cinemart © 2014
Citát označený zkratkou B21 je z Bible, překladu 21. století. © 2009, Biblion, o. s. Použito se svolením vydavatele. Všechna práva vyhrazena